Run For The Gold

5K Run/Walk

Age Group Results

March 15, 2014


Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Noelle Adriaens                                         138   12        5        22:29.9      7:14/M

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Austin Wicker                                            79   15        1        18:42.1      6:01/M

Female 7 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Anna Franklin                                            94    6      141        55:35.0     17:56/M

Male 7 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Drew Brewer                                              15    7      115        36:35.3     11:48/M

Female 8 to 13

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mariah Cornelius                                        130   13       13        23:43.0      7:39/M
       2    Maya Narayan                                             84   12       79        31:18.1     10:06/M
       3    Alexandra Abbey                                         102    9       89        32:22.9     10:26/M
       4    Allison O'Keefe                                         139   13       90        32:25.7     10:27/M
       5    Emily Kramer                                            111   8        96        32:56.7     10:37/M
       6    Kaela Hoatlin                                           118   10      109        35:34.8     11:28/M
       7    Jordan Key                                               88   11      123        41:42.3     13:27/M
       8    Abigail Kraft                                           115   9       135        45:49.3     14:47/M

Male 8 to 13

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tylor Morgan                                             46   11       16        23:57.2      7:44/M
       2    Owen Keene                                                9    8       28        25:08.0      8:06/M
       3    Hayden Becker                                            30    9       29        25:08.7      8:06/M
       4    Andrew Etherington                                        4   11       39        25:55.2      8:22/M
       5    Trenton Johnson                                          33    8       49        26:50.6      8:39/M
       6    Charlie Anderson                                         19   11       65        28:31.6      9:12/M
       7    Noah Allen                                                2   10       81        31:49.9     10:16/M
       8    Brendan Burke                                           152   12      103        34:27.0     11:07/M
       9    Caleb Brewer                                             13    9      104        34:39.2     11:11/M
      10    William Italia                                          123   9       110        35:39.6     11:30/M
      11    Luke Hayner                                             150   10      139        55:21.8     17:51/M

Female 14 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Riley O'Keefe                                           110   14       12        23:42.7      7:39/M
       2    Asha Narayan                                             83   14       26        24:55.4      8:02/M
       3    Rebecca Sutherland                                      114   15       41        26:06.3      8:25/M
       4    Katherine Kenney                                         61   16       56        27:37.8      8:55/M
       5    Jessica Brown                                            12   18       59        27:53.0      9:00/M
       6    Caitlin Jolly                                           117   16      134        45:49.0     14:47/M

Male 14 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Camden Boston                                           129   14        4        22:15.3      7:11/M
       2    Jimmy Hayner                                            148   15       15        23:56.6      7:43/M
       3    Kevin Corrigan                                          126   14       64        28:16.5      9:07/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andrea Cerullo                                          136   20        7        22:40.6      7:19/M
       2    Hilary Snyder                                           127   23       10        22:49.6      7:22/M
       3    Jessica Kenney                                           74   21       23        24:51.7      8:01/M
       4    Lindsay Kenney                                           73   21       37        25:50.7      8:20/M
       5    Brittany Evans                                           17   23       46        26:40.9      8:36/M
       6    Sarah Leabu                                              49   23       58        27:43.7      8:56/M
       7    Jenn Johnson                                            105   26       72        30:23.6      9:48/M
       8    Shannon McElroy                                         140   27       73        30:51.0      9:57/M
       9    Sarah McElroy                                           141   25       74        31:04.2     10:01/M
      10    Vanessa Hasseld                                          99   22       84        31:51.8     10:16/M
      11    Laura Gage                                              106   26       99        33:20.9     10:45/M
      12    Jenny Sobolevski                                         22   28      122        41:32.6     13:24/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daniel Robey                                             25   28        6        22:35.3      7:17/M
       2    Brian Barnabo                                            35   29        9        22:45.3      7:20/M
       3    Eric Bernard                                             24   26       20        24:07.6      7:47/M
       4    Matthew Burlingame                                       21   27       27        25:02.4      8:05/M
       5    Anthony Lane                                             47   21       92        32:34.2     10:30/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amber Headley                                            62   31       24        24:52.6      8:01/M
       2    Dana Mannor                                             142   39       36        25:45.7      8:18/M
       3    Susan Ogilvie                                            16   36       66        29:11.9      9:25/M
       4    Sara Huard                                               50   35       75        31:14.1     10:05/M
       5    Sharmini Sarvananda                                      37   34       83        31:50.4     10:16/M
       6    Jennifer Wilke                                           64   31       91        32:26.1     10:28/M
       7    Tenye Kraft                                             116   39      100        34:00.0     10:58/M
       8    Jennifer Kramer                                         112   39      111        35:41.1     11:31/M
       9    Carrie Price                                             72   36      112        35:52.2     11:34/M
      10    Abbie McCaty                                            147   30      116        37:18.0     12:02/M
      11    Donita Tripp                                            108   39      118        39:47.8     12:50/M
      12    Jennifer Montalvo                                         5   38      119        40:13.9     12:58/M
      13    Cara Sandula                                              8   38      132        45:04.9     14:32/M
      14    Brooke Stidham                                           98   31      133        45:05.3     14:33/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Rankin                                           44   38       17        23:57.2      7:44/M
       2    Thomas Samataro                                          66   34       34        25:31.1      8:14/M
       3    Robert Headley                                           63   38       51        26:56.3      8:41/M
       4    Dan Huhman                                              122   35       60        27:54.4      9:00/M
       5    Kyle Johnson                                             32   34       71        29:51.0      9:38/M
       6    Matthew Ajluni                                           31   38       77        31:16.2     10:05/M
       7    Alex Ibrahim                                             53   33       98        33:05.5     10:40/M
       8    Kai Siu                                                  34   39      102        34:16.0     11:03/M
       9    Patrick Stackpoole                                       41   33      120        40:47.9     13:09/M
      10    Sam Sobolevski                                           23   36      121        41:08.7     13:16/M
      11    Randy Price                                             113   31      129        44:11.4     14:15/M
      12    Guenther Wilke                                           65   37      137        46:25.0     14:58/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carol Woods                                             135   49        8        22:40.8      7:19/M
       2    Angie McCalla                                            54   43       30        25:09.5      8:07/M
       3    Sherry Spinelli                                          29   40       52        27:15.9      8:47/M
       4    Denise Dashner                                           76   43       55        27:34.8      8:54/M
       5    Jan Hewett                                              121   49       61        28:06.2      9:04/M
       6    Kristi Wozniak                                           80   42       67        29:12.3      9:25/M
       7    Kathleen Reiber                                         133   49       68        29:20.7      9:28/M
       8    Kimberly Kolter                                          70   42       80        31:49.4     10:16/M
       9    Karen Muir                                               40   49       85        31:59.1     10:19/M
      10    Maggie Narayan                                           82   46       87        31:59.4     10:19/M
      11    Sashi Sarvananda                                         36   42      101        34:00.8     10:58/M
      12    Lisa Shmina                                             103   48      105        34:43.6     11:12/M
      13    Sandy Duperron                                          143   43      125        42:23.8     13:40/M
      14    Beth Brow                                               144   48      126        42:24.9     13:41/M
      15    Kelly Hayner                                            149   46      140        55:25.4     17:53/M
      16    Suzanne Franklin                                         93   40      142        55:36.2     17:56/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matt Stuk                                                58   45        3        21:13.7      6:51/M
       2    Rod Morgan                                               45   47       11        23:23.0      7:33/M
       3    Paul Menosky                                            128   43       18        24:06.1      7:46/M
       4    Roy Ostrowski                                            42   47       31        25:23.9      8:11/M
       5    Andy Shmina                                             104   49       32        25:29.2      8:13/M
       6    Greg Eppler                                              59   41       38        25:53.8      8:21/M
       7    Rich Benson                                              51   44       43        26:29.4      8:33/M
       8    Jim Cleer                                                 6   47       45        26:36.5      8:35/M
       9    Tim Corrigan                                            125   49       48        26:48.9      8:39/M
      10    Doug Fowler                                               7   43       54        27:21.4      8:49/M
      11    Dennis Brewer                                            14   43       62        28:07.2      9:04/M
      12    Pete Spinelli                                           153   41       70        29:45.6      9:36/M
      13    Kevin Allen                                               1   44       82        31:50.4     10:16/M
      14    Pat Sharon                                               11   48       86        31:59.2     10:19/M
      15    Les Sharon                                               10   48       88        32:01.3     10:20/M
      16    Jeffery Lane                                             48   48       95        32:38.8     10:32/M

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary Pope                                                26   55       63        28:09.9      9:05/M
       2    Ellen Casari                                             43   54       93        32:34.9     10:30/M
       3    Theresa Han-Markey                                       97   51       94        32:36.8     10:31/M
       4    Sara Figueron                                           134   54       97        33:02.9     10:39/M
       5    Joanne Roberts                                           60   56      117        37:21.8     12:03/M
       6    Kathy Moorehouse                                        119   52      124        41:45.4     13:28/M
       7    Kelly Comfort                                            56   52      130        44:17.7     14:17/M
       8    Carla Key                                                87   54      138        54:12.0     17:29/M

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    James Wicker                                             78   50        2        20:42.1      6:41/M
       2    Mike Rosati                                              89   50       14        23:44.2      7:39/M
       3    Steve Boston                                            145   54       19        24:06.8      7:46/M
       4    Randy Ruff                                               57   58       22        24:41.5      7:58/M
       5    Domingo Valadez                                          77   54       25        24:54.5      8:02/M
       6    John Muir                                                39   51       35        25:34.9      8:15/M
       7    Dwayne McCartt                                           18   50       40        26:02.8      8:24/M
       8    Jim Markey                                               96   52       42        26:09.5      8:26/M
       9    George Reynolds                                         109   57       44        26:36.5      8:35/M
      10    David Barry                                              52   51       47        26:47.8      8:38/M
      11    Barry White                                              68   52       50        26:51.5      8:40/M
      12    Tim Carroll                                              86   56       57        27:39.9      8:55/M
      13    Curtis Andrews                                          107   52       69        29:22.5      9:28/M
      14    Jim Houg                                                151   56       76        31:14.9     10:05/M
      15    Buddy Moorehouse                                        120   53      113        36:09.4     11:40/M
      16    James McAllister                                        101   53      114        36:12.4     11:41/M
      17    Alan Comfort                                             55   59      131        44:18.0     14:17/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Donna Olson                                             132   64       21        24:11.7      7:48/M
       2    Maggy Zidar                                             137   64       78        31:17.0     10:05/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carol Stevens                                            67   67      106        34:54.7     11:15/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kenneth Rowe                                            131   67       33        25:30.5      8:14/M
       2    Ed King                                                  69   65       53        27:16.1      8:48/M
       3    William Stone                                            75   69      128        43:41.7     14:05/M

Female 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Remedios Young                                           92   73      107        35:21.2     11:24/M
       2    Eunice Schmidt                                           90   70      136        46:11.2     14:54/M

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    George White                                            146   71      108        35:24.9     11:25/M

Male 80 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Harrison Hensley                                         81   81      127        42:36.4     13:45/M