Groundhog Gallop

Age Group Results

February 01, 2014


Results by: Michigan Running Foundation Michigan Running Foundation


5k Run Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-97
5k Run Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-97
5k Walk Men: Top Finishers 50-59 60-97
5k Walk Women: Top Finishers 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59

5k Run

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Chris Vincent                                           101            17        25:43.5
       2    Shelby Norment                                           66            23        26:25.6
       3    Julie Bloomfield                                        191            28        27:20.0
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Cathy Brubaker                                          105            36        28:05.5
Top

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Jaclyn Pulka                                              8           171      1:05:06.5
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Emily Powell                                            122            63        31:10.3
       2    Sydney Slayton                                          591           111        36:39.0
       3    Sydney Snow                                             163           162        48:51.1
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Alexi Vasbinder                                          77            51        29:19.1
       2    Sarah Painter                                           881            52        29:20.6
       3    Carra Hood                                               50            60        30:41.5
       4    Lindsay Kourtjian                                       126            61        30:41.9
       5    Justine Ferris                                          145            65        31:21.7
       6    Kelsey Britton                                           83            69        31:48.5
       7    Rachel Norment                                           92            85        32:55.9
       8    Aisleen Pack                                            164            94        34:10.0
       9    Jenna Youngs                                             90           105        35:17.3
      10    Darci Harris                                             22           106        35:20.9
      11    Taryn Holt                                               76           109        36:06.4
      12    Kat Subu                                                 38           120        37:08.9
      13    Melissa Corona                                          144           123        37:14.5
      14    Ashley Porzsolt                                         147           144        40:34.3
      15    Amanda Soltis                                             1           157        45:00.7
      16    Elise Larson                                              3           165        50:47.4
      17    Meghan Hall                                               4           166        50:48.8
      18    Ashley Fugate                                           112           168        57:29.6
      19    Shannon Shank                                           113           169        57:30.9
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Christine Palmer                                         18            33        27:52.5
       2    Kristina Timbrook                                       586            35        28:05.3
       3    Lanette Drummond                                         26            46        29:00.1
       4    Stephanie Moser                                         598            56        30:04.9
       5    Cortney Shepherd                                         89            68        31:43.4
       6    Alana Becker                                            121            71        32:02.7
       7    Jessica Crandell                                         42            74        32:24.3
       8    Brandy Hathaway                                          96            82        32:50.1
       9    Linda Kelly                                             117            99        34:26.9
      10    Dianna Pepper                                           168           101        34:52.4
      11    Carrie Slayton                                          592           112        36:39.2
      12    Sara Davis                                               29           117        36:58.4
      13    Kara Secord                                             166           121        37:11.5
      14    Kristen Austin                                          188           127        37:44.1
      15    Morgan Porzsolt-Graves                                  154           129        38:15.3
      16    Amber Keathley                                          129           131        39:02.8
      17    Meghan Loughlin-Krusky                                  127           132        39:03.2
      18    Emily Oneil                                             120           135        39:24.0
      19    Angela Shepherd                                          98           140        39:45.6
      20    Gena Young                                              146           141        40:05.6
      21    Dawn Bernstein                                           19           146        40:36.8
      22    Anne Dean                                               175           147        40:49.2
      23    Erica Woodburn                                           45           150        41:53.9
      24    Amber Beaman                                             21           152        43:30.0
      25    Carrie Pierce                                           153           153        43:32.6
      26    Tracy Beatty                                             97           159        46:08.0
      27    Beverly Fex                                               2           161        47:21.2
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Crissy Dochoda                                          579            44        28:51.9
       2    Anne Hendrickson                                         74            64        31:19.6
       3    Jennifer Taylor                                         179            76        32:25.5
       4    Amanda Rand                                              79            78        32:35.5
       5    Michelle Engel                                          878            84        32:55.4
       6    Jennifer Frederick                                      185            91        33:47.9
       7    Beverly Winchell                                        196            95        34:17.6
       8    Sandra Langley                                           32            97        34:26.0
       9    Monica Moser                                            143           102        34:57.0
      10    Denise Lotz                                              35           103        35:06.3
      11    Holly Stetz                                             134           113        36:54.6
      12    Amy Sayre                                                16           145        40:35.8
      13    Kathlyn Chapin                                          110           148        40:56.5
      14    Dana Remisovsky                                          48           149        41:11.9
      15    Lisa Illi                                                37           151        43:03.4
      16    Keren Jenks                                             189           154        44:06.0
      17    Kim Creger                                              108           155        44:33.6
      18    Stephanie Manor                                         880           158        45:05.4
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Ann Jamieson                                            171            48        29:03.5
       2    Lorenda Faist                                           192            83        32:53.0
       3    Rorann Brown                                            588            87        33:20.6
       4    Veronica Jackson                                        139            89        33:43.0
       5    Ruth Black                                               59           107        35:37.1
       6    Kemmie Haslett                                          879           115        36:56.2
       7    Vicki Huscio                                            131           122        37:12.2
       8    Carol Carney                                             60           126        37:34.2
       9    Melpomeni Kavadella - Subaru D                           39           128        37:49.4
      10    Lonnie Shore                                             70           136        39:25.8
      11    Nancy Rice                                              177           139        39:45.1
      12    Kathy Arnold                                            125           156        44:41.0
      13    Rosann Berger                                           198           160        46:26.7
Top

Female 60 to 97

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Betty Lanthrop                                          587           164        49:28.2
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Ben Utz                                                 176             1        20:24.9
       2    David Jordon                                            199             2        20:50.0
       3    Anthony Winnie                                           25             3        22:14.6
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Robert Cook                                             174             5        22:27.0
Top

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Kyle Snow                                               162           119        37:08.8
       2    Chase Johnson                                            55           167        51:16.6
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Devon Walsh                                             187             4        22:19.9
       2    Chase Swope                                             136             8        23:38.2
       3    Aaron Heath                                             584            10        23:53.3
       4    Robby Pulka                                               9            34        28:05.0
       5    Ben Pulka                                                 6            54        29:37.5
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Josh Donkin                                             111            29        27:41.4
       2    Dustin Burdick                                          100            38        28:16.7
       3    Heath Mocr                                              578            66        31:23.9
       4    Jake Schneider                                           84            80        32:38.7
       5    Dylan Holt                                               75           108        35:43.6
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Randy Andrews                                           581             6        23:34.2
       2    Adam Amble                                              580             9        23:48.9
       3    Ben Gilpin                                              595            12        24:22.1
       4    Kevin Sykes                                             165            13        24:40.6
       5    Thomas Huscio                                            28            14        25:13.1
       6    Justin Tuthill                                          181            15        25:41.4
       7    Kelly Kendall                                            99            19        25:48.9
       8    Eric Downs                                              135            25        26:48.7
       9    Brian Tappon                                            596            27        27:06.7
      10    Robert Harris                                           140            62        31:04.7
      11    Michael Baldwin                                         167            72        32:06.0
      12    Josh Woodburn                                            46            75        32:24.9
      13    Robert Slayton                                          590            77        32:29.2
      14    Scott Benzler                                            94            79        32:37.2
      15    Clyde Hathaway                                           95            81        32:49.9
      16    Jakob Norment                                            91            86        33:15.8
      17    Ben Lasky                                                86            88        33:22.7
      18    Ben Dwyer                                                82            90        33:45.2
      19    Archie Wickham III                                      124            92        33:52.9
      20    Craig Johnson                                            56            96        34:23.5
      21    Ian Wilson                                              133           104        35:09.6
      22    Matthew Miller                                          128           114        36:55.8
      23    Darrell Norris                                           61           125        37:33.2
      24    Michael Kamke                                            24           133        39:05.5
      25    Randy Brooks                                             41           134        39:13.0
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Rb Shepherd                                             594             7        23:38.1
       2    Joel Dinverno                                            67            11        23:54.3
       3    Michael Van Oss                                          85            16        25:42.2
       4    Jerry Daly                                              593            18        25:45.3
       5    Jj Timbrook                                             585            20        26:13.5
       6    Joshua Donnelly                                         173            21        26:17.0
       7    Joe Berry                                                20            24        26:26.3
       8    Christopher Merrill                                      78            26        27:05.2
       9    Kevin Winchell                                          197            41        28:35.4
      10    Brent Frederick                                         184            45        28:57.7
      11    Rich Langley                                            599            47        29:02.1
      12    Brad Fish                                               186            57        30:29.7
      13    Chip Illi                                                36            73        32:20.8
      14    Mike Kelly                                              118            98        34:26.3
      15    David Harbaugh                                           43           116        36:56.8
      16    Neal Moor                                               107           118        37:07.4
      17    Kevin Kip                                               170           124        37:29.7
      18    Duane Wilcox                                            141           142        40:12.1
      19    Kevin Snow                                              161           163        48:53.1
      20    Dave Pulka                                                7           170      1:04:27.4
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Jeff Heath                                              583            22        26:24.9
       2    Rick Spring                                             116            31        27:43.2
       3    David Spring                                            182            32        27:43.9
       4    Joe Sheets                                               31            39        28:24.1
       5    Mason McDonough                                          64            42        28:45.8
       6    Gil Blanks                                              183            43        28:51.5
       7    Jeff Beagle                                             589            49        29:04.3
       8    Rick Swope                                              137            50        29:16.1
       9    Dan Lantis - Jeep Driver                                 40            53        29:25.5
      10    Kevin Schantz                                            12            58        30:31.2
      11    Robert Martell                                           68            59        30:34.1
      12    Kim Shepherd                                              5            67        31:28.4
      13    Joseph Lerczak                                           73            70        31:52.2
      14    David Prough                                             51            93        33:58.5
      15    Jim Zittel                                              597           100        34:40.2
      16    David Kamke                                             132           130        38:30.3
      17    Michael Black                                            58           137        39:32.6
      18    James Rice                                              178           138        39:36.5
Top

Male 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    William Ried                                            582            30        27:41.8
       2    Lester Hershberger                                      169            37        28:08.1
       3    Fritz Yunck                                             155            40        28:28.1
       4    Bob Sonsara                                             600            55        29:38.5
       5    John Salov                                               13           110        36:12.0
       6    Tom Ferguson                                            115           143        40:26.2

5k Walk

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Robin Brigham                                            71             3        42:11.9
       2    Lynda Wooden                                            577             6        43:40.4
       3    Patty Pelton                                            195             8        46:12.0
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Janet Fater                                             104            10        46:23.3
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Hannah Levy                                             156            25        55:27.9
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Samantha Levy                                           159            23        55:27.5
       2    Jordan Levy                                             157            24        55:27.8
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Sally Johnson                                            57            20        51:24.4
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Carol Wierenga                                          190            15        48:59.9
       2    Laurie Smith                                            130            18        50:39.1
       3    Laura Levy                                              158            27        55:29.3
       4    Brenda Owens                                            193            28        55:29.8
       5    Denise Mossolle                                          27            32      1:02:34.6
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Nancy Pack                                               33            13        47:17.5
       2    Beth Stokka                                             119            16        49:46.7
       3    Michele Rogotzke                                         34            19        50:40.5
       4    Margie Becker                                           123            21        53:46.3
       5    Deborah Whitaker                                         87            22        54:22.3
       6    Stephanie Finch                                          11            30        56:06.3
       7    Cheryl Schantz                                           23            31      1:02:04.8
       8    Eileen Lienhart                                         152            33      1:03:42.0
       9    Kim Norton                                               14            34      1:04:22.7
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    David Swarts                                            180             1        28:39.0
       2    Randy Eicher                                             17             2        41:52.8
       3    Don Pelton                                              194             4        43:23.9
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Charles Dawson                                           65             5        43:37.9
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    Curtis Fater                                            103             9        46:23.0
       2    Doran Winchell                                          109            12        47:10.0
       3    Jim Matthews                                            106            17        50:16.0
       4    Tim Levy                                                160            26        55:28.2
       5    Doug Finch                                               10            29        56:04.6
       6    Tom Norton                                               15            35      1:04:23.5
Top

Male 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No        Overall         Time  
       1    David Delaet                                            114             7        45:31.4
       2    Wally Drogt                                             142            11        46:26.2
       3    Bob Jones                                               172            14        48:08.9