NOTE: Scroll down below the boys times to see the fastest girls times.
Greater Lansing High School Cross Country
  Fastest boys times of 2008 (final)
No. Time First Name Last Name Grade School Date Race
1 15:49 Matt Hoshal 11 East Lansing 1-Nov Division 2 state final at MIS
2 15:49 Kyle Slaughter 12 Ionia 1-Nov Division 2 state final at MIS
3 15:55 Larry Julson 12 Potterville 1-Nov Division 4 state final at MIS
4 15:58 Ian Hancke 11 Haslett 1-Nov Division 2 state final at MIS
5 15:58 Alex Salemi 11 St. Johns 1-Nov Division 2 state final at MIS
6 15:58 Brockton Feltman 12 Grand Ledge 1-Nov Division 1 state final at MIS
7 16:00 Kevin Barry 12 Lansing Waverly 18-Oct CAAC Red Meet at Owosso
8 16:02 John Risch 12 Williamston 1-Nov Division 2 state final at MIS
9 16:03 Morsi Rayyann 11 St. Johns 1-Nov Division 2 state final at MIS
10 16:08 Clayton Woll 11 Howell 25-Oct Division 1 regional at Brighton
11 16:09 Gareth Gose 12 Leslie 1-Nov Division 3 state final at MIS
12 16:10 Garret Parsons 11 St. Johns 18-Oct CAAC Red Meet at Owosso
13 16:12 Ryan Pohl 12 Pewamo-Westphalia 1-Nov Division 4 state final at MIS
14 16:14 Joseph Hemingway 12 Holt 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
15 16:14 Nick Flietstra 11 Potterville 1-Nov Division 4 state final at MIS
16 16:18 T.J. Flagg 12 Haslett 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
17 16:20 Spencer Pioszak 11 Williamston 1-Nov Division 2 state final at MIS
18 16:21 Marcus Feldpausch 12 Fowler 10-Sep DeWitt Invitational
19 16:21 Eric Spitz 12 Holt 25-Oct Division 1 regional at Portage
20 16:22 Justin Krauss 10 Perry 1-Nov Division 3 state final at MIS
21 16:25 Kieran McClintock 10 Owosso 18-Oct CAAC Red Meet at Owosso
22 16:27 Zach Harvey 12 Lansing Catholic 1-Nov Division 3 state final at MIS
23 16:27 Collin Ward 12 Potterville 1-Nov Division 4 state final at MIS
24 16:28 Ryan Gilbert 11 Lansing Eastern 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
25 16:29 Craig Simmon 12 Fowler  10-Sep DeWitt Invitational
26 16:30 Umakanthan Kavin 12 Okemos 4-Oct Portage Invitational Division 1 race
27 16:31 Paul Crum 12 Laingsburg 1-Nov Division 3 state final at MIS
28 16:31 Michael Stewart 11 Mason 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
29 16:31 Craig Kommel 11 Ithaca 1-Nov Division 3 state final at MIS
30 16:32 Chris Parent 12 Howell 4-Oct Portage Invitational Division 1 race
31 16:34 Alex Robitaille 12 Williamston 1-Nov Division 2 state final at MIS
32 16:34 Brandon Heins 11 Williamston 30-Sep CAAC White Jamboree #2 at Corunna
33 16:36 Tyler Belyea 11 Okemos 1-Nov Division 1 state final at MIS
34 16:36 Tyler Ellis 10 Ionia 1-Nov Division 2 state final at MIS
35 16:38 Derek Devine 11 Alma 6-Sep Midland Bullock Creek Lancer black div.
36 16:41 Corbin Lott 12 Alma 1-Nov Division 2 state final at MIS
37 16:41 Grant Goodspeed 12 St. Louis 1-Nov Division 3 state final at MIS
38 16:41 Jake Fortman 11 Perry 30-Sep CAAC White Jamboree #2 at Corunna
39 16:41 Robbie Glew 10 East Lansing 25-Oct Division 2 regional at Haslett
40 16:42 Tony Rasch 12 Perry 30-Sep CAAC White Jamboree #2 at Corunna
41 16:43 Kyle Hanton 12 Holt 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
42 16:44 Nathan Schafer 12 St. Johns 18-Oct CAAC Red Meet at Owosso
43 16:46 Will Kogut 12 East Lansing 1-Nov Division 2 state final at MIS
44 16:47 Ryan Konen 11 Grand Ledge 17-Oct CAAC Blue Meet at Ledge Meadows
45 16:48 Kevin Bergeron 12 Lansing Catholic 1-Nov Division 3 state final at MIS
46 16:49 Connor Montgomery 9 Ionia 1-Nov Division 2 state final at MIS
47 16:49 Michael Castellani 12 Lansing Catholic 1-Nov Division 3 state final at MIS
48 16:50 Cody Briscoe 12 Howell 4-Oct Portage Invitational Division 1 race
49 16:50 Matt Tague 12 Okemos 25-Oct Division 4 at Carson City
50 16:51 Chris Betz 11 Eaton Rapids 9-Sep Eaton Rapids Class Invitional 11th race
51 16:51 Ron Campbell 11 Alma 1-Nov Division 2 state final at MIS
52 16:52 Billy Quint 12 Lakewood 30-Sep CAAC White Jamboree #2 at Corunna
53 16:53 Jeremy Hicks 11 Charlotte 4-Sep Everett, Marshall at Charlotte duals
54 16:53 Austin Alcala 11 Ionia 27-Sep Carson City-Crystal Invitational A-B race
55 16:53 Andrew Syrek 11 Williamston 1-Nov Division 2 state final at MIS
56 16:54 Joey Rizzolo 12 Stockbridge 27-Sep Haslett Invitational Division 3-4 race
57 16:56 James Vance 11 Saranac 1-Nov Division 4 state final at MIS
58 16:57 Patrick Cruitt 11 Okemos 1-Nov Division 1 state final at MIS
59 16:57 Greg Lutzke 10 Williamston 1-Nov Division 2 state final at MIS
60 16:58 Nathaniel Holmes 11 Alma 18-Oct Remus Chippewa Hills Invitational
61 16:59 Mark List 11 Laingsburg 25-Oct Division 3 regional at Carson City
62 16:59 Tyler Wise 10 Lansing Waverly 18-Oct CAAC Red Meet at Owosso
63 17:01 Zach Murphy 12 Howell 25-Oct Division 1 regional at Brighton
64 17:02 Bob McWilliams 11 Eaton Rapids 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
65 17:04 Dan McCauley 11 DeWitt 25-Oct Division 2 regional at Haslett
66 17:05 Austin Smith 12 Eaton Rapids 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
67 17:07 Daniel Richardson 10 East Lansing 1-Nov Division 2 state final at MIS
68 17:08 Brandon Price 12 Eaton Rapids 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
69 17:08 Joe Bauer 12 Ionia 1-Nov Division 2 state final at MIS
70 17:10 Roger Uplegger 11 Alma 1-Nov Division 2 state final at MIS
71 17:11 Scott McKenna 12 Bath 1-Nov Division 4 state final at MIS
72 17:15 Cody Kasper 10 Ionia 4-Oct Portage Invitational Division 2 race
73 17:16 Tyler Harrison 9 Leslie 25-Oct Division 3 regional at Carson City
74 17:17 A.J. Huss 11 Ithaca 27-Sep Carson City-Crystal Invitational C race
75 17:17 Alex VanCamp 9 Haslett 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
76 17:18 Tyler Carter 11 Potterville 1-Nov Division 4 state final at MIS
77 17:18 Matthew McNeil 10 Corunna 25-Oct Division 2 regional at Haslett
78 17:19 Mitchell McCarty 12 Carson City-Crystal 27-Sep Carson City-Crystal Invitational C race
79 17:19 Brian Lucas 11 Grand Ledge 17-Oct CAAC Blue Meet at Ledge Meadows
80 17:21 Raymond Enbody 11 Carson City-Crystal 15-Oct CMAC Jamboree #3 at Middleton Fulton
81 17:21 Chase Skinner 10 Grand Ledge 17-Oct CAAC Blue Meet at Ledge Meadows
82 17:21 Logan Hughes 11 Howell 25-Oct Division 1 regional at Brighton
83 17:22 Don Blight 10 Ionia 4-Oct Portage Invitational Division 2 race
84 17:23 Tony Knop 10 Saranac 1-Nov Division 4 state final at MIS
85 17:24 Thomas Lovachis 11 Stockbridge 27-Sep Haslett Invitational Division 3-4 race
86 17:24 Tyler Graustein 11 Stockbridge 27-Sep Haslett Invitational Division 3-4 race
87 17:25 Bryon Spence 11 Ionia 18-Oct Remus Chippewa Hills Invitational
88 17:25 Brad Hull 11 Okemos 25-Oct Division 1 regional at Portage
89 17:25 Sam Sukovich 11 Williamston 25-Oct Division 2 regional at Haslett
90 17:27 Banjor Musa 12 East Lansing 30-Sep Everett at East Lansing dual
91 17:28 Nick Wohlfert 12 Pewamo-Westphalia 1-Nov Division 4 state final at MIS
92 17:28 Stephen Kay 11 St. Johns 18-Oct CAAC Red Meet at Owosso
93 17:28 Skyler Dutkiewicz 10 Holt 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
94 17:28 Mason Cutler 10 Stockbridge 27-Sep Haslett Invitational Division 3-4 race
95 17:28 Connor LaRowe 11 Howell 25-Oct Division 1 regional at Brighton
96 17:29 Tyler Rose 11 Saranac 1-Nov Division 4 state final at MIS
97 17:29 Austin Winter 9 Lansing Catholic 30-Sep CAAC White Jamboree #2 at Corunna
98 17:31 Kevin Anderson 10 Okemos 4-Oct Portage Invitational Division 1 JV race
99 17:31 Andrew Dilernia 10 Potterville 1-Nov Division 4 state final at MIS
100 17:32 Phil Batterson 11 Holt 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
101 17:32 Tucker Seese 10 Lakewood 30-Sep CAAC White Jamboree #2 at Corunna
102 17:32 Joe Benedict 10 Maple Valley 14-Oct KVA Jamboree #4 at Portage
103 17:33 Nathan LaDuke 10 Potterville 1-Nov Division 4 state final at MIS
104 17:33 Zach Zingsheim 9 Lansing Catholic 30-Sep CAAC White Jamboree #2 at Corunna
105 17:34 Kevin O'Connor 12 Ionia 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
106 17:34 Taylor Vandecar 12 Mason 18-Oct CAAC Red Meet at Owosso
107 17:34 Lee Henderson 11 Lansing Sexton 18-Oct CAAC Red Meet at Owosso
108 17:35 Tyler Sobleskey 9 Olivet 14-Oct KVA Jamboree #4 at Portage
109 17:36 Andy Jones 11 Grand Ledge 4-Oct Portage Invitational Division 1 JV race
110 17:36 Alex Stahl 11 Alma 1-Nov Division 2 state final at MIS
111 17:37 Dan Prevo 12 Williamston 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
112 17:37 Ryan Hasselbach 12 Laingsburg 25-Oct Division 3 regional at Carson City
113 17:38 Jeff Page 12 Fulton-Middleton 25-Oct Division 4 at Carson City
114 17:38 John Sarrazin 10 Corunna 25-Oct Division 2 regional at Haslett
115 17:38 Everett Rawlings 9 Holt 25-Oct Division 1 regional at Portage
116 17:39 Dan Douches 11 Okemos 18-Sep Mason Invitational
117 17:39 Ben Flint 11 Lansing Catholic 30-Sep CAAC White Jamboree #2 at Corunna
118 17:40 Sid Rosier 12 Grand Ledge 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
119 17:40 Nick Cummins 11 DeWitt 25-Oct Division 2 regional at Haslett
120 17:41 Will Lacy 11 Carson City-Crystal 25-Oct Division 3 regional at Carson City
121 17:41 Aaron Vance 11 Saranac 1-Nov Division 4 state final at MIS
122 17:42 Jared Keough 12 Saranac 1-Nov Division 4 state final at MIS
123 17:42 Michael Glazer 9 Okemos 4-Oct Portage Invitational Division 1 JV race
124 17:43 Matt Cresswell 12 St. Louis 18-Oct Remus Chippewa Hills Invitational
125 17:43 Grant Smith 10 Williamston 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
126 17:44 Josh Vaillancourt 10 Grand Ledge 7-Oct Eastern at Grand Ledge dual
127 17:44 Bob Bodarko 10 Fowler 1-Nov Division 4 state final at MIS
128 17:45 Joe Cecil 9 Mason 18-Oct CAAC Red Meet at Owosso
129 17:46 Justin Gibbs 12 Holt 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
130 17:46 Brandon Swartz 12 Lansing Eastern 25-Oct Division 1 regional at Portage
131 17:46 Eric Regalbuto 11 East Lansing 17-Oct CAAC Blue Meet at Ledge Meadows
132 17:47 Kyle Rogers 12 Lansing Eastern 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
133 17:47 Scott Parker 11 Fowlerville 6-Sep Bath Invitational Class 1 race
134 17:47 Cas Wanczyk 10 Fowlerville 9-Sep Eaton Rapids Class Invitional 10th race
135 17:47 Ted McGinn 10 East Lansing 30-Sep Everett at East Lansing dual
136 17:48 Zach Story 12 Charlotte 16-Sep CAAC Gold Jamboree #1 at Fowlerville
137 17:49 Casey King 12 Fowlerville 6-Sep Bath Invitational Class 1 race
138 17:50 Pat Clark 12 Grand Ledge 17-Oct CAAC Blue Meet JV race
139 17:50 Ricardo Dabney 11 Lansing Eastern 11-Oct Greater Lansing Championships
140 17:51 Ryan Thumser 12 Holt 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
141 17:51 Kegan Gibson 11 Alma 7-Oct TVC Central Jamboree #3 at Midland
142 17:51 Shaun Bashore 10 Holt 25-Oct Division 1 regional at Portage
143 17:51 Seph Dabrowski 9 Okemos 17-Oct CAAC Blue Meet at Ledge Meadows
144 17:52 Tucker Heiler 12 Haslett 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
145 17:52 Jamie Wonnacott 12 Olivet 25-Oct Division 3 regional at Carson City
146 17:52 Zach Medici 11 Grand Ledge 23-Sep East Lansing, Jackson at Grand Ledge
147 17:52 Erik Rogoszewski 11 DeWitt 25-Oct Division 2 regional at Haslett
148 17:53 Adam Stewart 10 Laingsburg 1-Nov Division 3 state final at MIS
149 17:53 Joshua Horton 9 Mason 18-Oct CAAC Red Meet at Owosso
150 17:55 Richie Noyce 12 Lakewood 30-Sep CAAC White Jamboree #2 at Corunna
151 17:55 Cale Felker 10 Corunna 30-Sep CAAC White Jamboree #2 at Corunna
152 17:56 Nate Haney 12 Ionia 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
153 17:56 Marques Horak 10 Ovid-Elsie 11-Oct Greater Lansing Championships
154 17:57 Nick Lemmer 12 Lansing Catholic 1-Nov Division 3 state final at MIS
155 17:57 Nate Vorce 11 Williamston 30-Sep CAAC White Jamboree #2 at Corunna
156 17:57 Josh Klein 10 Fowler 18-Oct Class D Meet at Mount Pleasant
157 17:57 Cole Linabury 10 Corunna 25-Oct Division 2 regional at Haslett
158 17:58 Jack Bush 12 Okemos 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
159 17:58 Dylan Oxender 11 Haslett 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
160 17:59 Jerry Zimmerman 11 Potterville 6-Sep Bath Invitational Class 3 race
  Greater Lansing High School Cross Country
Fastest girls times of 2008 (final)
No. Time First Name Last Name Grade School Date Race
1 18:13 Jennifer Snelgrove 11 Grand Ledge 4-Oct Portage Invitational Division 1 race
2 18:25 Maddi Reeves 12 East Lansing 1-Nov Division 2 state final at MIS
3 18:28 Emma Drenth 11 Williamston 1-Nov Division 2 state final at MIS
4 18:45 Anna Rudd 12 Leslie 1-Nov Division 3 state final at MIS
5 18:48 Melinda Palinkas 11 Saranac 1-Nov Division 4 state final at MIS
6 18:58 Margaret Lindman 11 East Lansing 1-Nov Division 2 state final at MIS
7 18:59 Brooke Simon 12 Fowler 18-Oct Class D Meet at Mount Pleasant
8 18:59 Chloe Gilbert 10 Owosso 18-Oct CAAC Red Meet at Owosso
9 19:01 Amaya Ayers 11 Laingsburg 27-Sep Carson City-Crystal Invitational C race
10 19:01 Libby Salemi 10 St. Johns 18-Oct CAAC Red Meet at Owosso
11 19:05 Amanda Brewer 10 Ionia 4-Oct Portage Invitational Division 2 race
12 19:05 Audrey  Tremaine 9 Leslie 1-Nov Division 3 state final at MIS
13 19:07 Hannah Grischke 9 Williamston 1-Nov Division 2 state final at MIS
14 19:10 Lauren Halm 11 Williamston 1-Nov Division 2 state final at MIS
15 19:14 Alex Trecha 9 East Lansing 25-Oct Division 2 regional at Haslett
16 19:15 Taylor Roach 11 Holt 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
17 19:17 Morgan Bailey 12 Okemos 1-Nov Division 1 state final at MIS
18 19:18 Heather Strong 12 Fulton-Middleton 1-Nov Division 4 state final at MIS
19 19:18 Alyson Johnson 10 Portland 1-Nov Division 3 state final at MIS
20 19:22 Lilly Young 12 Perry 30-Sep CAAC White Jamboree #2 at Corunna
21 19:22 Jaclyn Magness 10 Grand Ledge 17-Oct CAAC Blue Meet at Ledge Meadows
22 19:26 Rebecca Peacock 10 St. Johns 18-Oct CAAC Red Meet at Owosso
23 19:26 Sarah Murdoch 10 DeWitt 1-Nov Division 2 state final at MIS
24 19:27 Chloe Prince 11 Okemos 1-Nov Division 1 state final at MIS
25 19:34 Marissa Schneider 10 Corunna 25-Oct Division 2 regional at Haslett
26 19:38 Stephanie Sheckler 12 Howell 4-Oct Portage Invitational Division 1 race
27 19:39 Ashley Steers 11 Leslie 1-Nov Division 3 state final at MIS
28 19:41 Megan Heeder 10 Lansing Catholic 1-Nov Division 3 state final at MIS
29 19:41 Rachael McFarland 9 DeWitt 6-Sep Bath Invitational Class 2 race
30 19:42 Nikki May 12 Portland 1-Nov Division 3 state final at MIS
31 19:42 Julia Kessler 10 Ionia 25-Oct Division 2 regional at Haslett
32 19:42 Kayla Hanses 9 DeWitt 25-Oct Division 2 regional at Haslett
33 19:43 Brianne Feldpausch 10 Fowler 6-Sep MSU Spartan Invitational elite division
34 19:43 Jessi Hartman 10 Ionia 25-Oct Division 2 regional at Haslett
35 19:44 Allison Gawura 12 DeWitt 25-Oct Division 2 regional at Haslett
36 19:47 Erica Halm 9 Williamston 30-Sep CAAC White Jamboree #2 at Corunna
37 19:49 Shelby Guile 11 Williamston 30-Sep CAAC White Jamboree #2 at Corunna
38 19:51 Chelsea Rintelmann 11 Mason 18-Oct CAAC Red Meet at Owosso
39 19:51 Kayla Case 9 Olivet 1-Nov Division 3 state final at MIS
40 19:55 Chelsea Farquhar 11 Grand Ledge 23-Sep East Lansing, Jackson at Grand Ledge
41 19:55 Haley Crites 9 Okemos 25-Oct Division 1 regional at Portage
42 19:59 Jenna McClellan 10 Howell 4-Oct Portage Invitational Division 1 race
43 19:59 Kayla Smith 10 Leslie 1-Nov Division 3 state final at MIS
44 20:01 Katie Bollman 9 Williamston 1-Nov Division 2 state final at MIS
45 20:02 Emily Bogart 10 DeWitt 1-Nov Division 2 state final at MIS
46 20:02 Cally Anne Wyma 10 St. Louis 1-Nov Division 3 state final at MIS
47 20:03 Brooke Prieskorn 9 Leslie 1-Nov Division 3 state final at MIS
48 20:04 Ellen Hayward 12 Perry 30-Sep CAAC White Jamboree #2 at Corunna
49 20:06 Kayla Maki 11 St. Johns 18-Oct CAAC Red Meet at Owosso
50 20:06 Annie Bartkowski 9 Okemos 1-Nov Division 1 state final at MIS
51 20:10 Jennifer VandenHaute 10 Williamston 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
52 20:13 Allie Brown 9 Lansing Catholic 1-Nov Division 3 state final at MIS
53 20:14 Emma Claucherty 11 Haslett 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
54 20:16 Jacquie Fillmore 10 Stockbridge 27-Sep Haslett Invitational Division 3-4 race
55 20:17 Katy Barkley 10 Olivet 1-Nov Division 3 state final at MIS
56 20:17 Samantha McMullen 9 St. Johns 18-Oct CAAC Red Meet at Owosso
57 20:19 Ashley Pifer 12 Lakewood 30-Sep Chelsea Invitational 11th-12th grade race
58 20:20 Ashley Hamilton 11 Charlotte 4-Sep Everett, Marshall at Charlotte duals
59 20:21 Sydney Tremaine 10 Leslie 1-Nov Division 3 state final at MIS
60 20:21 Camie Wieber 9 Fowler 1-Nov Division 4 state final at MIS
61 20:22 Kim Killips 12 Holt 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
62 20:22 Tiffany Ash 11 Williamston 1-Nov Division 2 state final at MIS
63 20:22 Shayla Uplegger 10 Alma 25-Oct Division 2 regional at Benzonia
64 20:23 Mary Alice Fata 10 Lansing Catholic 30-Sep CAAC White Jamboree #2 at Corunna
65 20:25 Mac Majewski 11 Howell 4-Oct Portage Invitational Division 1 race
66 20:26 Lauren LaPine 12 Lansing Catholic 30-Sep CAAC White Jamboree #2 at Corunna
67 20:28 Arese Allen 12 Ithaca 10-Oct Montabella Invitational
68 20:29 Jordan Strickler 9 Haslett 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
69 20:33 Catherine Swiderski 9 Lansing Catholic 30-Sep CAAC White Jamboree #2 at Corunna
70 20:34 Morgan Earley 11 Eaton Rapids 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
71 20:35 Elizabeth Erickson 11 Williamston 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
72 20:35 Connie Root 10 Haslett 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
73 20:36 Alecia Bronikowski 10 Fowlerville 25-Oct Division 2 regional at Haslett
74 20:37 Kara Giles 9 Ithaca 25-Oct Division 3 regional at Carson City
75 20:38 Nicole Schafer 12 Portland 25-Oct Division 3 regional at Carson City
76 20:40 Kelsey Letson 12 Potterville 1-Nov Division 4 state final at MIS
77 20:40 NatalieRose Brogan 9 East Lansing 17-Oct CAAC Blue Meet at Ledge Meadows
78 20:41 Jenny Ashley 10 St. Johns 18-Oct CAAC Red Meet at Owosso
79 20:41 Danielle Stanley 10 Okemos 25-Oct Division 1 regional at Portage
80 20:42 Patty Fahey 10 East Lansing 1-Nov Division 2 state final at MIS
81 20:44 Olivia Wood 11 Howell 25-Oct Division 1 regional at Brighton
82 20:44 Kacie Maurer 11 DeWitt 25-Oct Division 2 regional at Haslett
83 20:49 Megan Murdoch 12 DeWitt 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
84 20:49 Bri Kovan 11 Okemos 25-Oct Division 1 regional at Portage
85 20:51 Alicia Patterson 11 DeWitt 11-Oct Greater Lansing Championships
86 20:51 Miah Hagy 9 Lansing Christian 1-Nov Division 4 state final at MIS
87 20:52 Jackie Lane 9 East Lansing 1-Nov Division 2 state final at MIS
88 20:53 Karina Drachman 10 Holt 17-Oct CAAC Blue Meet at Ledge Meadows
89 20:55 Kristen Fillmore 10 Stockbridge 4-Oct Portage Invitational Division 3 race
90 20:56 Emma Roberts 12 East Lansing 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
91 20:56 Lauren Trumble 11 Maple Valley 14-Oct KVA Jamboree #4 at Portage
92 20:56 Monica Klein 10 Pewamo-Westphalia 1-Nov Division 4 state final at MIS
93 20:57 Ashley Yallup 10 Mason 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
94 20:57 Deborah Hoekstra 10 Lansing Eastern 7-Oct Eastern at Grand Ledge dual
95 20:57 Kylie Parker 10 Perry 18-Oct CAAC White Jamboree #3 at Williamston
96 20:57 Jasmine Holloway 9 Stockbridge 1-Oct SMAA Jamboree #2 at Stockbridge
97 20:58 Kellie Rizzolo 9 Stockbridge 1-Oct SMAA Jamboree #2 at Stockbridge
98 20:59 Alison Bauer 10 Ionia 4-Oct Portage Invitational Division 2 race
99 21:04 Ali Smith 10 Ionia 4-Oct Portage Invitational Division 2 race
100 21:06 Danielle Krause 12 DeWitt 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
101 21:06 Maria Kelley 11 Okemos 25-Oct Division 1 regional at Portage
102 21:07 Kelsey Blake 10 Portland 1-Nov Division 3 state final at MIS
103 21:08 Ali Epolito 12 East Lansing 1-Nov Division 2 state final at MIS
104 21:09 Sarah White 10 Portland 16-Sep CAAC White Jamboree #1 at Perry
105 21:09 Victoria Sochor 10 Portland 30-Sep CAAC White Jamboree #2 at Corunna
106 21:09 Lauren Rademacher 9 DeWitt 11-Oct Greater Lansing Championships
107 21:12 Kayley Sopel 11 Ithaca 17-Oct Alma College High School Scottie Classic
108 21:13 Randi Smith 12 DeWitt 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
109 21:13 Julia Contreras 12 Fowler 18-Oct Class D Meet at Mount Pleasant
110 21:14 Brittany Miniard 12 Ithaca 25-Oct Division 3 regional at Carson City
111 21:14 Chelsea Finnie 11 Lansing Everett 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
112 21:15 Laura Kate Morse 12 Portland 1-Nov Division 3 state final at MIS
113 21:17 Kelsey Arambula 11 Holt 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
114 21:17 Aubrey Schafer 11 Pewamo-Westphalia 1-Nov Division 4 state final at MIS
115 21:18 Dana Hensley 12 DeWitt 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
116 21:19 Anna Bensel 10 Grand Ledge 25-Oct Division 1 regional at Portage
117 21:19 Hailey Willet 9 Leslie 1-Nov Division 3 state final at MIS
118 21:20 Lorraine Benson 9 Mason 18-Oct CAAC Red Meet at Owosso
119 21:20 Auralee McCarus 9 Lansing Catholic 25-Oct Division 3 regional at Carson City
120 21:21 Bethany Hanses 12 Pewamo-Westphalia 1-Nov Division 4 state final at MIS
121 21:21 Allison Fedewa 11 Pewamo-Westphalia 1-Nov Division 4 state final at MIS
122 21:21 Miranda Flanders 9 Lansing Waverly 18-Oct CAAC Red Meet at Owosso
123 21:22 Hunter Puma 10 Lansing Catholic 30-Sep CAAC White Jamboree #2 at Corunna
124 21:23 Lisa Rosado 9 Perry 30-Sep CAAC White Jamboree #2 at Corunna
125 21:24 Kelly Christopherson 10 Lansing Eastern 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
126 21:24 Amanda Crooke 9 Ionia 4-Oct Portage Invitational Division 2 JV race
127 21:25 Tonisty Dugan 9 Bath 15-Oct CMAC Jamboree #3 at Middleton Fulton
128 21:26 Emily Morlock 10 Ionia 25-Oct Division 2 regional at Haslett
129 21:26 Elee Eldridge 10 Portland 1-Nov Division 3 state final at MIS
130 21:27 Tara Mahon 9 Haslett 6-Sep Bath Invitational Class 2 race
131 21:28 Kelsey Southwick 12 DeWitt 10-Sep DeWitt Invitational
132 21:28 Misty Godley 10 Ithaca 25-Oct Division 3 regional at Carson City
133 21:28 Roxanne Powelson 9 Lakewood 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
134 21:29 Jade Jackson 12 East Lansing 17-Oct CAAC Blue Meet JV race
135 21:29 Hannah Elder 11 St. Louis 25-Oct Division 3 regional at Carson City
136 21:31 Allison Orth 11 Holt 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
137 21:31 Jenny Frantz 9 Ovid-Elsie 25-Oct Division 3 regional at Carson City
138 21:32 Tally Drummond 12 Williamston 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
139 21:32 Marybeth Flanagan 12 Lansing Waverly 18-Oct CAAC Red Meet at Owosso
140 21:32 Rachel Alchin 11 Williamston 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
141 21:32 Hillary Womboldt 10 DeWitt 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
142 21:33 Cassie Thelen 10 Lakewood 30-Sep Chelsea Invitational 9th-10th grade race
143 21:34 Heather Lombard 12 Ithaca 17-Oct Alma College High School Scottie Classic
144 21:34 McKaylah Adams 10 Bath 15-Oct CMAC Jamboree #3 at Middleton Fulton
145 21:36 Ellen Yates 12 Alma 25-Oct Division 2 regional at Benzonia
146 21:36 Amber Koenigsknecht 12 Fowler 1-Nov Division 4 state final at MIS
147 21:36 Madeline Sciarini 10 Haslett 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
148 21:36 Mandy Harns 9 Eaton Rapids 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
149 21:37 Lindsey James 10 Perry 25-Oct Divison 3 regional at Carson City
150 21:38 Brittani Amell 12 Howell 20-Sep Jackson Invitational Division 1 race
151 21:38 Andrea Kranz 10 Williamston 12-Sep MSU Spartan Invitational JV race
152 21:39 Elizabeth Pearce 12 East Lansing 23-Sep East Lansing, Jackson at Grand Ledge
153 21:39 Stephanie Irish 10 Holt 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
154 21:40 Shelbie Burris 12 Grand Ledge 23-Sep East Lansing, Jackson at Grand Ledge
155 21:40 Ashley Simon 12 Pewamo-Westphalia 15-Oct CMAC Jamboree #3 at Middleton Fulton
156 21:40 Bailey Steiss 10 Fulton-Middleton 6-Sep Bath Invitational Class 3 race
157 21:41 Caroline Cosellian 9 Howell 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
158 21:41 Jessica D'Haene 9 DeWitt 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
159 21:42 Lindsey Smith 12 Grand Ledge 1-Nov Division 1 state final at MIS
160 21:42 Brianna Wiles 10 Ionia 18-Oct Remus Chippewa Hills Invitational
161 21:44 Danielle Motz 10 DeWitt 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
162 21:45 Maddie Hollenbeck 12 Lansing Eastern 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
163 21:45 Lisa Frasco 12 Alma 7-Oct TVC Central Jamboree #3 at Midland
164 21:46 Katie Salow 12 Stockbridge 27-Sep Haslett Invitational Division 3-4 race
165 21:46 Maddy Stumpos 12 Lansing Catholic 30-Sep CAAC White Jamboree #2 at Corunna
166 21:46 Chelsea Garascia 12 DeWitt 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
167 21:46 Allison Fandel 12 Fowler 1-Nov Division 4 state final at MIS
168 21:48 Samantha Byrnes 11 Lansing Waverly 18-Oct CAAC Red Meet at Owosso
169 21:49 Sophie Brady 12 Owosso 18-Oct CAAC Red Meet at Owosso
170 21:49 Molly McInness 12 Olivet 25-Oct Division 3 regional at Carson City
171 21:50 Alexis Brodbeck 12 Lakewood 16-Sep CAAC White Jamboree #1 at Perry
172 21:51 Elise Buell 12 Eaton Rapids 27-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
173 21:51 Amanda Boyd 12 Okemos 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
174 21:52 Breann Allen 12 Fowlerville 23-Sep Perry Invitational
175 21:52 Renee LaCharite 10 DeWitt 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
176 21:53 Andrea Day 11 Saranac 25-Oct Division 4 regional at Carson City
177 21:53 Maura Grimm 9 Lansing Eastern 17-Oct CAAC Blue Meet at Ledge Meadows
178 21:54 Jessie Rhodes 12 Grand Ledge 1-Nov Division 1 state final at MIS
179 21:54 Alli Norman 10 Howell 4-Oct Portage Invitational Division 1 race
180 21:55 Betsy Hicks 12 Lansing Catholic 30-Sep CAAC White Jamboree #2 at Corunna
181 21:55 Kellie Presbrey 12 Ithaca 14-Oct Tri-Valley Conference Meet at Chesaning
182 21:55 Arianne Slaughter 10 Ionia 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
183 21:55 Kristen Purdy 10 Holt 25-Oct Division 1 regional at Portage
184 21:56 Haley Swanson 10 DeWitt 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
185 21:57 Angela Wright 11 Lansing Waverly 18-Oct CAAC Red Meet at Owosso
186 21:57 Morgan West 9 Potterville 25-Oct Division 4 regional at Carson City
187 21:58 Sophia Lantz 10 DeWitt 9-Oct East Lansing JV/Freshmen Invitational
188 21:58 Heidi McCarty 10 Carson City-Crystal 15-Oct CMAC Jamboree #3 at Middleton Fulton
189 21:58 Colleen Anthes 10 St. Johns 18-Oct CAAC Red Meet at Owosso
190 21:58 Sara Lelli 9 Howell 4-Oct Portage Invitational Division 1 race
191 21:59 Liz Thelen 9 Fowler 18-Oct Class D Meet at Mount Pleasant
NOTE: To make additions or corrections, email Dick Hoekstra at dickh@playmakers.com
Schools included:
Alma Haslett Olivet
Bath Holt Ovid-Elsie
Carson City-Crystal Howell Owosso
Charlotte Ionia Perry
Corunna Ithaca Pewamo-Westphalia
DeWitt Laingsburg Portland
Eastern Lakewood Potterville
East Lansing Lansing Catholic Saranac
Eaton Rapids Lansing Christian Sexton
Everett Leslie St. Johns
Fowler Maple Valley St. Louis
Fowlerville Mason Stockbridge
Fulton-Middleton Morrice Waverly
Grand Ledge Okemos Williamston
NOTEWORTHY: More runners continue to make this list each year. In 2008, there are 191 girls sub-22:00 and 160 boys sub-
18:00. That's more than previous boys totals from 2003-07 of 126, 124, 132, 108, 157 and girls totals of 129, 125, 148, 137, 169.