NOTE: Scroll down below the boys times to see the fastest girls times.
Greater Lansing High School Cross Country
Fastest boys times of 2009 (final)  
No. Time First Name Last Name Yr School Date Race
1 15:47 Ian Hancke 12 Haslett 17-Oct Greater Lansing Championships
2 15:52 Morsi Rayyann 12 St. Johns 17-Oct Greater Lansing Championships
3 15:54 Austin Alcala 12 Ionia 19-Sep Sparta Invitational Gold Division
4 15:54 Matt Hoshal 12 East Lansing 6-Oct Okemos at East Lansing dual meet
5 16:04 Clayton Woll 12 Howell 21-Oct Kensington Lakes meet at Brighton
6 16:06 Ryan Konen 12 Grand Ledge 22-Oct CAAC Blue Meet at Jackson
7 16:07 Nick Wharry 10 Ionia 3-Oct Carson City-Crystal Invitational Class A-B
8 16:15 Nick Flietstra 12 Potterville 10-Oct Portage Invitational Division 4 race
9 16:19 Kieran McClintock 11 Owosso 17-Oct Goodrich O'Mara Invitational Division 1
10 16:21 Derek Devine 12 Alma 20-Oct Tri-Valley Conference meet at Gratiot CC
11 16:22 Tyler Ellis 11 Ionia 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
12 16:23 Spencer Pioszak 12 Williamston 17-Oct Greater Lansing Championships
13 16:24 Don Blight 11 Ionia 3-Oct Carson City-Crystal Invitational Class A-B
14 16:26 Ryan Gilbert 12 Lansing Eastern 31-Oct Division 1 regional at Carson City
15 16:26 Connor Montgomery 10 Ionia 10-Oct Portage Invitational Division 2 race
16 16:28 Mark List 12 Laingsburg 27-Aug Laingsburg Invitational
17 16:29 Michael Stewart 12 Mason 7-Nov Division 2 state final at MIS
18 16:30 Dan McCauley 12 DeWitt 27-Aug Laingsburg Invitational
19 16:30 Umakanthan Kavin 12 Okemos 6-Oct Okemos at East Lansing dual meet
20 16:30 Tyler Graustein 12 Stockbridge 7-Oct SMAA Jamboree #2 at Brooklyn Columbia
21 16:30 Justin Krauss 11 Perry 17-Oct Greater Lansing Championships
22 16:31 Tyler Belyea 12 Okemos 6-Oct Okemos at East Lansing dual meet
23 16:32 Brayden Border 11 St. Louis 31-Oct Division 3 regional at Carson City
24 16:33 James Vance 12 Saranac 17-Oct Greater Lansing Championships
25 16:33 Tyler Fisk 11 Okemos 22-Oct CAAC Blue Meet at Jackson
26 16:34 Max Wilson 12 Okemos 15-Sep Okemos, Everett at Grand Ledge duals
27 16:35 Brandon Heins 12 Williamston 3-Oct Carson City-Crystal Invitational Class B
28 16:36 Ryan Beyea 10 Haslett 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
29 16:39 Cody Kasper 11 Ionia 19-Sep Sparta Invitational Gold Division
30 16:39 John Bell 10 Perry 17-Oct Greater Lansing Championships
31 16:41 Garret Parsons 12 St. Johns 18-Sep MSU Spartan Invitational elite division
32 16:41 Alex VanCamp 10 Haslett 26-Sep Linden Classic
33 16:42 Bob McWilliams 12 Eaton Rapids 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
34 16:42 Chase Skinner 11 Grand Ledge 15-Sep Okemos, Everett at Grand Ledge duals
35 16:42 Robbie Glew 11 East Lansing 17-Oct Greater Lansing Championships
36 16:43 Alex Stahl 12 Alma 20-Oct Tri-Valley Conference meet at Gratiot CC
37 16:43 Nick Cummins 12 DeWitt 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
38 16:44 Jake Fortman 12 Perry 17-Oct Greater Lansing Championships
39 16:44 Phil Batterson 12 Holt 22-Oct CAAC Blue Meet at Jackson
40 16:44 Craig Kommel 12 Ithaca 7-Nov Division 3 state final at MIS
41 16:45 Erik Rogoszewski 12 DeWitt 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
42 16:45 Daniel Richardson 11 East Lansing 31-Oct Division 2 regional at Carson City
43 16:47 Scott Parker 12 Fowlerville 17-Oct Greater Lansing Championships
44 16:47 Andrew Dilernia 11 Potterville 10-Oct Portage Invitational Division 4 race
45 16:47 Brandon Winter 9 Ionia 17-Oct Greater Lansing Championships
46 16:49 Aloysius Huss 12 Ithaca 20-Oct Tri-Valley Conference meet at Gratiot CC
47 16:49 Joey Norwood 10 East Lansing 6-Oct Okemos at East Lansing dual meet
48 16:49 Tyler Harrison 10 Leslie 17-Oct Greater Lansing Championships
49 16:50 Nathaniel Holmes 12 Alma 20-Oct Tri-Valley Conference meet at Gratiot CC
50 16:52 Alex Whitmer 9 Mason 17-Oct Greater Lansing Championships
51 16:53 Seph Dabrowski 10 Okemos 6-Oct Okemos at East Lansing dual meet
52 16:54 Alex Salemi 12 St. Johns 31-Oct Division 2 regional at Carson City
53 16:56 Andrew Syrek 12 Williamston 10-Oct Portage Invitational Division 2 race
54 16:57 Connor LaRowe 12 Howell 10-Oct Portage Invitational Division 1 race
55 16:58 Austin Winter 10 Lansing Catholic 26-Sep Grand Rapids Catholic Cougar-Falcon
56 16:59 Kegan Gibson 12 Alma 20-Oct Tri-Valley Conference meet at Gratiot CC
57 17:02 Joe Cecil 10 Mason 17-Oct Greater Lansing Championships
58 17:05 Patrick Cruitt 12 Okemos 17-Oct Greater Lansing Championships
59 17:05 Jeremy Hicks 12 Charlotte 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
60 17:06 Brian Lucas 12 Grand Ledge 15-Sep Okemos, Everett at Grand Ledge duals
61 17:06 Tyler Wise 11 Lansing Waverly 31-Oct Division 2 regional at Carson City
62 17:07 Bryon Spence 12 Ionia 15-Oct East Lansing JV Invitational
63 17:07 Matthew McNeil 11 Corunna 7-Nov Division 2 state final at MIS
64 17:07 Zach Zingsheim 10 Lansing Catholic 26-Sep Grand Rapids Catholic Cougar-Falcon
65 17:09 Marques Horak 11 Ovid-Elsie 20-Oct Tri-Valley Conference meet at Gratiot CC
66 17:09 Everett Rawlings 10 Holt 17-Oct Greater Lansing Championships
67 17:10 Alex Carignan 12 Howell 17-Oct Greater Lansing Championships
68 17:10 Shaun Bashore 11 Holt 10-Oct Portage Invitational Division 1 race
69 17:10 Eric Farrar 11 Alma 20-Oct Tri-Valley Conference meet at Gratiot CC
70 17:12 Greg Lutzke 11 Williamston 17-Oct Greater Lansing Championships
71 17:12 Josh Vaillancourt 11 Grand Ledge 31-Oct Division 1 regional at Carson City
72 17:12 Travis Stirewalt 10 Haslett 17-Oct Greater Lansing Championships
73 17:12 Tyler Sobleskey 10 Olivet 17-Oct Greater Lansing Championships
74 17:14 Mason Cutler 11 Stockbridge 7-Oct SMAA Jamboree #2 at Brooklyn Columbia
75 17:15 Logan Lindsay 11 Charlotte 17-Oct Greater Lansing Championships
76 17:15 Alex Townsend 10 East Lansing 17-Oct Greater Lansing Championships
77 17:16 Grant Smith 11 Williamston 3-Oct Carson City-Crystal Invitational Class B
78 17:17 Kevin Allswede 10 East Lansing 15-Oct East Lansing JV Invitational
79 17:17 Kyle Losey 10 Stockbridge 17-Oct Greater Lansing Championships
80 17:18 Tyler Carter 12 Potterville 17-Oct Greater Lansing Championships
81 17:19 Dan Douches 12 Okemos 31-Oct Division 1 regional at Carson City
82 17:20 Ian McCabe 11 Haslett 17-Oct Greater Lansing Championships
83 17:21 Jimmy Hicks 10 Lansing Catholic 3-Oct Carson City-Crystal Invitational Class B
84 17:21 Josh D'Haene 10 DeWitt 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
85 17:22 Tucker Seese 11 Lakewood 24-Sep Lakewood Invitational
86 17:24 Ron Campbell 12 Alma 7-Nov Division 2 state final at MIS
87 17:25 Logan Hughes 12 Howell 6-Oct Howell vs. Brighton at Huron Meadows
88 17:26 Will Lacy 12 Carson City-Crystal 3-Oct Carson City-Crystal Invitational Class C
89 17:26 Nathan LaDuke 11 Potterville 10-Oct Portage Invitational Division 4 race
90 17:27 Nate Vorce 12 Williamston 26-Sep Jackson Invitational Division 2 race
91 17:27 Solomon Harvey 12 East Lansing 15-Oct East Lansing JV Invitational
92 17:27 Matt Snay 10 Holt 10-Oct Portage Invitational Division 1 race
93 17:28 Zach Medici 12 Grand Ledge 15-Sep Okemos, Everett at Grand Ledge duals
94 17:28 Tony Knop 11 Saranac 17-Oct Greater Lansing Championships
95 17:28 Alec Armstrong 9 Stockbridge 7-Oct SMAA Jamboree #2 at Brooklyn Columbia
96 17:29 Roger Uplegger 12 Alma 29-Sep TVC Central Jamboree #2 at Saginaw
97 17:29 Tanner Hinkle 9 Mason 13-Oct Mason, Owosso, Waverly at Grand Woods
98 17:30 Ryan Ballinger 12 St. Johns 17-Oct Greater Lansing Championships
99 17:30 Ben Flint 12 Lansing Catholic 7-Nov Division 3 state final at MIS
100 17:30 Andrew Middleton 9 Holt 17-Oct Greater Lansing Championships
101 17:31 Andy Jones 12 Grand Ledge 17-Oct Greater Lansing Championships
102 17:34 Tyler Howard 9 St. Johns 12-Sep Bath Invitational Class 1 race
103 17:35 Andrew Dike 12 Okemos 15-Oct East Lansing JV Invitational
104 17:35 Brandon Francis 11 Corunna 3-Oct Carson City-Crystal Invitational Class B
105 17:36 Ricardo Dabney 12 Lansing Eastern 1-Sep Charlotte Invitational
106 17:36 Brice Brown 9 Ionia 15-Oct East Lansing JV Invitational freshmen race
107 17:37 Brad Hull 12 Okemos 10-Oct Portage Invitational Division 1 race
108 17:37 Wes Greene 12 Haslett 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
109 17:37 Stephen Merchant 9 Ithaca 20-Oct Tri-Valley Conference meet at Gratiot CC
110 17:38 Andrew Benkovsky 12 Eaton Rapids 12-Sep Bath Invitational Class 2 race
111 17:38 Dylan Oxender 12 Haslett 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
112 17:38 Matt Garn 10 Charlotte 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
113 17:39 Sam Sukovich 12 Williamston 17-Oct Greater Lansing Championships
114 17:40 Alex Marlin 11 Lansing Waverly 17-Oct Greater Lansing Championships
115 17:41 Alan Pope 12 Ionia 15-Oct East Lansing JV Invitational
116 17:41 Aaron Vance 12 Saranac 31-Oct Division 4 regional at Carson City
117 17:42 Ted McGinn 11 East Lansing 2-Sep Corunna Earlybird Invitational Division 1
118 17:42 Thommy Wernick 11 Alma 29-Sep TVC Central Jamboree #2 at Saginaw
119 17:42 Patrick Carrier 10 Holt 31-Oct Division 1 regional at Carson City
120 17:43 Travis Vaillancourt 11 Bath 7-Oct CMAC Jamboree #2 at Saranac
121 17:43 Kipp Hartman 9 Ionia 15-Oct East Lansing JV Invitational freshmen race
122 17:44 Kyle Lamb 11 Potterville 31-Oct Division 4 regional at Carson City
123 17:46 Zach Platte 12 Stockbridge 7-Oct SMAA Jamboree #2 at Brooklyn Columbia
124 17:46 John Sarrazin 11 Corunna 6-Oct CAAC White Jamboree #2 at St. Francis
125 17:46 Zack Paez 11 Owosso 17-Oct Goodrich O'Mara Invitational Division 1
126 17:46 Camron Spiece 10 St. Johns 13-Oct Jackson Northwest at St. Johns dual meet
127 17:46 Michael Glazer 10 Okemos 15-Oct East Lansing JV Invitational
128 17:47 Eric Regalbuto 12 East Lansing 6-Oct Okemos at East Lansing dual meet
129 17:48 Cas Wanczyk 11 Fowlerville 18-Sep MSU Spartan Invitational green division
130 17:49 Kyle Hardy 10 Potterville 10-Oct Portage Invitational Division 4 JV race
131 17:50 Adam Thomas 11 Howell 6-Oct Howell vs. Brighton at Huron Meadows
132 17:50 Dustin Sulcer 11 Bath 17-Oct Greater Lansing Championships
133 17:51 Joe Benedict 11 Maple Valley 17-Oct Greater Lansing Championships
134 17:52 Tyler Rose 12 Saranac 17-Oct Greater Lansing Championships
135 17:53 Remy Gerras 10 Okemos 15-Oct East Lansing JV Invitational
136 17:54 Josh Horton 10 Mason 24-Oct CAAC Red Meet at St. Johns
137 17:54 Adam Sanchez 10 Alma 29-Oct St. Johns JV Invitational
138 17:54 Greg Trierweiler 9 Pewamo-Westphalia 10-Oct Portage Invitational Division 4 race
139 17:55 Christopher Miniard 12 Ithaca 20-Oct Tri-Valley Conference meet at Gratiot CC
140 17:57 Zach Simth 12 Pewamo-Westphalia 3-Oct Carson City-Crystal Invitational Class C-D
141 17:58 Kevin Caron 9 Holt 15-Oct East Lansing JV Invitational freshmen race
142 17:58 Ray Wilbur 9 Okemos 15-Oct East Lansing JV Invitational freshmen race
143 17:59 Bob Bodarko 12 Fowler 17-Oct Greater Lansing Championships
144 17:59 Aaron Francis 12 Ovid-Elsie 20-Oct Tri-Valley Conference meet at Gratiot CC
Greater Lansing High School Cross Country
Fastest girls times of 2009 (final)  
No. Time First Name Last Name Yr School Date Race
1 18:29 Amaya Ayers 12 Laingsburg 17-Oct Greater Lansing Championships
2 18:29 Emma Drenth 12 Williamston 17-Oct Greater Lansing Championships
3 18:42 Jennifer Snelgrove 12 Grand Ledge 3-Oct Carson City-Crystal Invitational Class A-B
4 18:44 Amanda Brewer 11 Ionia 17-Oct Greater Lansing Championships
5 18:45 Margaret Lindman 12 East Lansing 6-Oct Okemos at East Lansing dual meet
6 18:48 Melinda Palinkas 12 Saranac 19-Sep Sparta Invitational Silver Division
7 18:48 Lauren Halm 12 Williamston 17-Oct Greater Lansing Championships
8 18:51 Megan Heeder 11 Lansing Catholic 17-Oct Greater Lansing Championships
9 18:51 Audrey  Tremaine 10 Leslie 7-Oct SMAA Jamboree #2 at Brooklyn Columbia
10 18:52 Raquel Serna 9 St. Louis 17-Oct Greater Lansing Championships
11 19:03 Hannah Grischke 10 Williamston 7-Nov Division 2 state final at MIS
12 19:11 Alex Trecha 10 East Lansing 7-Nov Division 2 state final at MIS
13 19:12 Paige McKeon 9 Okemos 6-Oct Okemos at East Lansing dual meet
14 19:13 Jaclyn Magness 11 Grand Ledge 29-Sep Holt vs. Grand Ledge at Fitzgerald Park
15 19:20 Brooke Prieskorn 10 Leslie 7-Oct SMAA Jamboree #2 at Brooklyn Columbia
16 19:21 Chloe Gilbert 11 Owosso 7-Nov Division 2 state final at MIS
17 19:23 Christy Snelgrove 9 Grand Ledge 17-Oct Greater Lansing Championships
18 19:26 Carla Jones 9 East Lansing 31-Oct Division 2 regional at Carson City
19 19:27 Libby Salemi 11 St. Johns 17-Oct Greater Lansing Championships
20 19:32 Kayla Smith 11 Leslie 10-Oct Portage Invitational Division 3 race
21 19:38 Rebecca Peacock 11 St. Johns 17-Oct Greater Lansing Championships
22 19:39 Taylor Roach 12 Holt 17-Oct Greater Lansing Championships
23 19:39 Brianne Feldpausch 11 Fowler 7-Oct CMAC Jamboree #2 at Saranac
24 19:39 Julia Kessler 11 Ionia 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
25 19:40 Cally Anne Wyma 11 St. Louis 17-Oct Greater Lansing Championships
26 19:41 Sarah Murdoch 11 DeWitt 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
27 19:42 Jenna McClellan 11 Howell 26-Sep Jackson Invitational Division 1 race
28 19:42 Alyson Johnson 11 Portland 26-Sep Grand Rapids Catholic Cougar-Falcon
29 19:42 Sami Humphrey 9 Alma 20-Oct Tri-Valley Conference meet at Gratiot CC
30 19:43 Annie Bartkowski 10 Okemos 10-Oct Portage Invitational Division 1 race
31 19:43 Kayla Hanses 10 DeWitt 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
32 19:48 Jenny Frantz 10 Ovid-Elsie 20-Oct Tri-Valley Conference meet at Gratiot CC
33 19:50 Chelsea Farquhar 12 Grand Ledge 17-Oct Greater Lansing Championships
34 19:50 Jessi Hartman 11 Ionia 19-Sep Sparta Invitational Gold Division
35 19:51 Erica Halm 10 Williamston 17-Oct Greater Lansing Championships
36 19:55 Ashley Steers 12 Leslie 17-Oct Greater Lansing Championships
37 19:55 Storm Boyer 11 Stockbridge 7-Oct SMAA Jamboree #2 at Brooklyn Columbia
38 19:57 Cassidy Hass 9 Mason 18-Sep MSU Spartan Invitational  white division
39 19:57 Claire Gilbert 9 Owosso 31-Oct Div.2 regional at Auburn Bay City Western
40 19:58 Marissa Schneider 11 Corunna 7-Nov Division 2 state final at MIS
41 19:59 Rachael McFarland 10 DeWitt 17-Oct Greater Lansing Championships
42 20:00 Kayla Maki 12 St. Johns 13-Oct Mason, Owosso, Waverly at Grand Woods
43 20:02 Alicia Patterson 12 DeWitt 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
44 20:02 Kristen Fillmore 11 Stockbridge 24-Oct SMAA Jamboree #3 at Albion
45 20:03 Sydney Tremaine 11 Leslie 10-Oct Portage Invitational Division 3 race
46 20:04 Jacquie Fillmore 11 Stockbridge 24-Oct SMAA Jamboree #3 at Albion
47 20:04 Jackie Lane 10 East Lansing 31-Oct Division 2 regional at Carson City
48 20:06 Kate Laverty 10 Eaton Rapids 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
49 20:08 Patty Fahey 11 East Lansing 20-Oct CAAC Blue Meet at Jackson
50 20:09 Ashley Hamilton 12 Charlotte 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
51 20:10 Katy Barkley 11 Olivet 17-Oct Greater Lansing Championships
52 20:10 Kellie Rizzolo 10 Stockbridge 24-Oct SMAA Jamboree #3 at Albion
53 20:11 Jordan Krauss 9 Perry 31-Oct Division 3 regional at Carson City
54 20:12 Amanda Pitchford 10 Grand Ledge 22-Oct CAAC Blue Meet at Jackson
55 20:13 Allison Dible 9 Grand Ledge 22-Oct CAAC Blue Meet at Jackson
56 20:16 Victoria Sochor 11 Portland 26-Sep Grand Rapids Catholic Cougar-Falcon
57 20:17 Haley Crites 10 Okemos 22-Oct CAAC Blue Meet at Jackson
58 20:18 Kieren Becker 9 Fowler 24-Oct Class D Meet at Mount Pleasant
59 20:22 Sophia Lantz 11 DeWitt 15-Oct East Lansing JV Invitational
60 20:24 Kylie Parker 11 Perry 31-Oct Division 3 regional at Carson City
61 20:26 Olivia Wood 12 Howell 17-Oct Greater Lansing Championships
62 20:29 Kelly Christopherson 11 Lansing Eastern 17-Oct Greater Lansing Championships
63 20:30 Emma Claucherty 12 Haslett 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
64 20:30 Emily Morlock 11 Ionia 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
65 20:30 Miriah Hagy 10 Lansing Christian 7-Oct SMAA Jamboree #2 at Brooklyn Columbia
66 20:31 Jasmine Holloway 10 Stockbridge 7-Oct SMAA Jamboree #2 at Brooklyn Columbia
67 20:33 Bri Kovan 12 Okemos 6-Oct Okemos at East Lansing dual meet
68 20:33 Rachel Warner 12 St. Johns 31-Oct Division 2 regional at Carson City
69 20:33 Emma Frost 9 Lansing Catholic 17-Oct Greater Lansing Championships
70 20:34 Katie Bollman 10 Williamston 3-Oct Carson City-Crystal Invitational Class B
71 20:35 Sarah Subject 9 Leslie 7-Oct SMAA Jamboree #2 at Brooklyn Columbia
72 20:38 Halee Dion 11 Williamston 15-Oct East Lansing JV Invitational
73 20:39 Lauren Rademacher 10 DeWitt 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
74 20:39 Lindsey O'Leary 10 Eaton Rapids 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
75 20:41 Elizabeth Perkins 9 Lansing Christian 7-Oct SMAA Jamboree #2 at Brooklyn Columbia
76 20:44 Andrea Krantz 11 Williamston 6-Oct CAAC White Jamboree #2 at St. Francis
77 20:44 Christine VandenHaute 10 Williamston 15-Oct East Lansing JV Invitational
78 20:46 Mercedes Bohr 10 Okemos 15-Oct East Lansing JV Invitational
79 20:47 Elizabeth Erickson 12 Williamston 17-Oct Greater Lansing Championships
80 20:47 Jessica D'Haene 10 DeWitt 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
81 20:48 NatalieRose Brogan 10 East Lansing 20-Oct CAAC Blue Meet at Jackson
82 20:48 Briana Devine 9 Alma 18-Sep MSU Spartan Invitational white division
83 20:49 Kaitlin Truman 10 Eaton Rapids 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
84 20:50 Kayley Sopel 12 Ithaca 20-Oct Tri-Valley Conference meet at Gratiot CC
85 20:52 Adrienne Powell 11 Lansing Catholic 17-Oct Greater Lansing Championships
86 20:52 Hillary Womboldt 11 DeWitt 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
87 20:52 Tori Humphrey 9 Alma 20-Oct Tri-Valley Conference meet at Gratiot CC
88 20:52 T'Lonie Babcock 9 Holt 22-Oct CAAC Blue Meet at Jackson
89 20:53 Emily Bogart 11 DeWitt 27-Aug Laingsburg Invitational
90 20:53 Tara Mahon 10 Haslett 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
91 20:53 Amanda Schultz 9 Grand Ledge 31-Oct Division 1 regional at Carson City
92 20:54 Ellee Eldridge 11 Portland 31-Oct Division 3 regional at Carson City
93 20:55 Karina Drachman 11 Holt 29-Sep Holt vs. Grand Ledge at Fitzgerald Park
94 20:55 Catherine Little 11 St. Louis 17-Oct Greater Lansing Championships
95 20:56 Catherine Swiderski 10 Lansing Catholic 26-Sep Grand Rapids Catholic Cougar-Falcon
96 20:57 Karla Graves 10 Perry 31-Oct Division 3 regional at Carson City
97 20:59 Ali Smith 11 Ionia 10-Oct Portage Invitational Division 2 race
98 20:59 Samantha McMullen 10 St. Johns 17-Oct Greater Lansing Championships
99 20:59 Jordan Strickler 10 Haslett 31-Oct Division 2 regional at Carson City
100 20:59 Rebecca Wilkin 9 Howell 17-Oct Greater Lansing Championships
101 21:00 Bri Prieser 10 Howell 26-Sep Jackson Invitational Division 1 race
102 21:03 Elizabeth Watling 9 Corunna 19-Sep Holly Invitational Division 3 race
103 21:03 Roxanne Raven 9 Okemos 10-Oct Portage Invitational Division 1 race
104 21:03 Angelina Minniti 9 Lansing Catholic 17-Oct Greater Lansing Championships
105 21:06 Laura Kelly 10 St. Louis 3-Oct Carson City-Crystal Invitational Class C
106 21:06 Kayla Case 10 Olivet 17-Oct Greater Lansing Championships
107 21:06 Mariah Beebe 9 Haslett 31-Oct Division 2 regional at Carson City
108 21:07 Rebecca Reisdorff 12 Okemos 6-Oct Okemos at East Lansing dual meet
109 21:08 Ashley Yallup 11 Mason 17-Oct Greater Lansing Championships
110 21:08 Maria Kelley 11 Okemos 31-Oct Division 1 regional at Carson City
111 21:09 Ali Chipman 12 Saranac 17-Oct Greater Lansing Championships
112 21:09 Tonisty Dugan 10 Bath 27-Aug Laingsburg Invitational
113 21:09 Grace Bogart 9 DeWitt 17-Oct East Lansing JV Invitational freshmen race
114 21:10 Kayla Parker 9 DeWitt 17-Oct East Lansing JV Invitational freshmen race
115 21:14 Hannah Horton 11 Mason 24-Sep Mason Rotary Club Invitational
116 21:14 Allie Brown 10 Lansing Catholic 3-Oct Carson City-Crystal Invitational Class B
117 21:15 Anna Krausz 12 Portland 17-Oct Greater Lansing Championships
118 21:15 Andrea Schmitz 11 Fowlerville 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
119 21:17 Connie Root 11 Haslett 3-Oct Haslett Invitational Division 1-2 race
120 21:18 Alecia Bronikowski 11 Fowlerville 17-Oct Greater Lansing Championships
121 21:20 Sarah White 11 Portland 17-Oct Greater Lansing Championships
122 21:21 Joyce Westbrook 12 Owosso 17-Oct Goodrich O'Mara Invitational Division 1
123 21:21 Shelby Atkinson 10 Ionia 15-Oct East Lansing JV Invitational
124 21:22 Julea Young 9 Perry 17-Oct Greater Lansing Championships
125 21:23 Autumn Baker 10 Holt 17-Oct Greater Lansing Championships
126 21:23 Tanisha Davila 10 St. Louis 20-Oct Tri-Valley Conference meet at Gratiot CC
127 21:24 Morgan West 10 Potterville 31-Oct Division 4 regional at Carson City
128 21:25 Elizabeth Endres 12 East Lansing 20-Oct CAAC Blue Meet at Jackson
129 21:25 Stephanie Hoover 11 Laingsburg 17-Oct Greater Lansing Championships
130 21:25 Jessica Rushford 9 Maple Valley 6-Oct KVA Jamboree #3 at Schoolcraft
131 21:25 Emily Parks 9 Howell 17-Oct Greater Lansing Championships
132 21:26 Aubrey Schafer 12 Pewamo-Westphalia 7-Nov Division 4 state final at MIS
133 21:27 Victoria Zauel 12 Howell 0-Jan Greater Lansing Championships
134 21:27 Jennifer VandenHaute 11 Williamston 15-Oct East Lansing JV Invitational
135 21:28 Colleen Burkhardt 10 Grand Ledge 15-Oct East Lansing JV Invitational
136 21:28 Courtney Myers 9 Lansing Christian 7-Oct SMAA Jamboree #2 at Brooklyn Columbia
137 21:29 Anna Kessler 12 Bath 31-Oct Division 4 regional at Carson City
138 21:29 Aurelie McCarus 10 Lansing Catholic 15-Oct East Lansing JV Invitational
139 21:29 Tayler Brown 9 Bath 31-Oct Division 4 regional at Carson City
140 21:30 Maryn Zwier 12 Okemos 15-Oct East Lansing JV Invitational
141 21:30 Monica Klein 11 Pewamo-Westphalia 31-Oct Division 4 regional at Carson City
142 21:32 Rebecca Blaxton 12 Okemos 15-Oct East Lansing JV Invitational
143 21:33 Amanda Becker 9 Holt 31-Oct Division 1 regional at Carson City
144 21:34 Nicole Fawley 11 Portland 31-Oct Division 3 regional at Carson City
145 21:36 Julia Snider 10 Stockbridge 24-Oct SMAA Jamboree #3 at Albion
146 21:37 Sarah Stigall 9 Ionia 10-Oct Portage Invitational Division 2 race
147 21:40 Mary Alice Fata 11 Lansing Catholic 15-Oct East Lansing JV Invitational
148 21:40 Brianne Belanger 9 Williamston 15-Oct East Lansing JV Invitational freshmen race
149 21:41 Molly Korest 9 East Lansing 17-Oct Greater Lansing Championships
150 21:42 Jenny Klynstra 9 Saranac 19-Sep Sparta Invitational Silver Division
151 21:44 Sally Carrasco 11 Holt 31-Oct Division 1 regional at Carson City
152 21:44 Lisa Rosado 10 Perry 31-Oct Division 3 regional at Carson City
153 21:47 Brittany Johnson 11 Perry 12-Sep Bath Invitational Class 2 race
154 21:47 Sarah Lelli 10 Howell 31-Oct Division 1 regional at Brighton
155 21:48 Annie Fata 11 Lansing Catholic 12-Sep Bath Invitational Class 2 race
156 21:48 Misty Godley 11 Ithaca 13-Oct TVC West Jamboree #3 at Ithaca
157 21:48 Katy Fehrenbach 11 DeWitt 15-Oct East Lansing JV Invitational
158 21:49 Allison Orth 12 Holt 10-Oct Portage Invitational Division 1 race
159 21:49 Kat Curtin 11 Lansing Catholic 15-Oct East Lansing JV Invitational
160 21:52 Elizabeth Warriner 12 Lansing Catholic 15-Oct East Lansing JV Invitational
161 21:52 Joanna Klein 9 Pewamo-Westphalia 10-Oct Portage Invitational Division 4 race
162 21:53 Edie Wilson 12 Okemos 15-Oct East Lansing JV Invitational
163 21:53 Hunter Puma 11 Lansing Catholic 26-Sep Grand Rapids Catholic Cougar-Falcon JV
164 21:53 Hannah Guyer 9 East Lansing 22-Oct CAAC Blue Meet at Jackson JV race
165 21:55 Danielle Motz 11 DeWitt 15-Oct East Lansing JV Invitational
166 21:56 Chloe Briscoe 10 Howell 17-Oct Greater Lansing Championships
167 21:58 Dawn Kramer 12 Pewamo-Westphalia 17-Oct Greater Lansing Championships
168 21:58 Catie Szedlak 11 Haslett 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
169 21:58 Danielle Stanley 11 Okemos 22-Oct CAAC Blue Meet at Jackson JV race
170 21:58 Megan Myers 9 Holt 15-Oct East Lansing JV Invitational freshmen race
171 21:59 Emily Cunningham 12 Carson City-Crystal 3-Oct Carson City-Crystal Invitational Class C
172 21:59 Kaila Black 9 DeWitt 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at DeWitt
NOTE: To make additions or corrections, email Dick Hoekstra at dickh@playmakers.com
Schools included:
Alma Haslett Olivet
Bath Holt Ovid-Elsie
Carson City-Crystal Howell Owosso
Charlotte Ionia Perry
Corunna Ithaca Pewamo-Westphalia
DeWitt Laingsburg Portland
Eastern Lakewood Potterville
East Lansing Lansing Catholic Saranac
Eaton Rapids Lansing Christian Sexton
Everett Leslie St. Johns
Fowler Maple Valley St. Louis
Fowlerville Mason Stockbridge
Fulton-Middleton Morrice Waverly
Grand Ledge Okemos Williamston
NOTEWORTHY: Despite poor weather for fast times at cross country regionals and state meet, a second-best-ever
172 girls from mid-Michigan high schools ran faster than 22 minutes and third-best 144 broke 18 minutes in 2009.
Previous boys totals from 2003-08 were 126, 124, 132, 108, 157,  160 and girls totals were 129, 125, 148, 137, 169, 191.