NOTE: Scroll down below the boys times to see the fastest girls times.
Greater Lansing High School Cross Country
Fastest boys times of 2010 (final)
No. Time First Name Last Name Yr School Date Race
1 15:39 Robbie Glew 12 East Lansing 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
2 15:47 Connor Montgomery 11 Ionia 25-Sep Grand Rapids Catholic Cougar-Falcon Inv.
3 15:53 Don Blight 12 Ionia 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
4 15:55 Alex VanCamp 11 Haslett 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
5 15:57 Kenny Wherry 10 Eaton Rapids 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
6 15:59 Brayden Border 12 St. Louis 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
7 15:59 Alex Whitmer 10 Mason 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
8 16:09 Justin Krauss 12 Perry 5-Oct CAAC White Jamboree #2 at Perry
9 16:09 Tanner Hinkle 10 Mason 23-Oct CAAC Red Jamboree #4 at Mason
10 16:10 Ryan Beyea 11 Haslett 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
11 16:11 Travis Stirewalt 11 Haslett 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
12 16:13 Mason VanDyke 9 Mason 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
13 16:15 John Bell 11 Perry 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
14 16:17 Nick Wharry 11 Ionia 25-Sep Grand Rapids Catholic Cougar-Falcon Inv.
15 16:18 Joe Cecil 11 Mason 8-Sep CAAC Red Jamboree #1 at Owosso
16 16:18 Jimmy Hicks 11 Lansing Catholic 16-Oct Greater Lansing Championships at G. Ledge
17 16:18 Brandon Winter 10 Ionia 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
18 16:20 Tyler Harrison 11 Leslie 9-Oct Portage Invitational Division 3 race
19 16:20 Lennart Grube 12 Ovid-Elsie 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
20 16:23 Carson Schaefer 12 Okemos 12-Oct East Lansing at Okemos CAAC Blue dual
21 16:23 Andrew Dilernia 12 Potterville 6-Nov MHSAA state finals Division 4 race
22 16:25 Jordan Johnson 12 Okemos 12-Oct East Lansing at Okemos CAAC Blue dual
23 16:27 Austin Winter 11 Lansing Catholic 25-Sep Grand Rapids Catholic Cougar-Falcon Inv.
24 16:27 Tyler Ellis 12 Ionia 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
25 16:27 Tyler Fisk 12 Okemos 6-Nov MHSAA state finals Division 1 race
26 16:28 Kieran McClintock 12 Owosso 26-Aug Laingsburg Early Burg Invitational
27 16:29 Tyler Howard 10 St. Johns 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
28 16:31 Daniel Richardson 12 East Lansing 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
29 16:31 Nick Moon 12 Dansville 6-Nov MHSAA state finals Division 4 race
30 16:32 Chase Skinner 12 Grand Ledge 6-Nov MHSAA state finals Division 1 race
31 16:33 Zachary Zingsheim 11 Lansing Catholic 25-Sep Grand Rapids Catholic Cougar-Falcon Inv.
32 16:34 Drew Hyatt 9 St. Johns 23-Oct CAAC Red Jamboree #4 at Mason
33 16:38 Tyler Sobleskey 11 Olivet 30-Oct Division 3 regional at Jackson
34 16:41 Alex Townsend 11 East Lansing 12-Oct East Lansing at Okemos CAAC Blue dual
35 16:43 Joe Marrah 11 Lansing Catholic 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
36 16:46 Kyle Losey 11 Stockbridge 11-Sep Bath Invitational Class 2 race
37 16:46 Jacob Hansen 9 Mason 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
38 16:47 Logan Lindsay 12 Charlotte 2-Oct Carson City Baese Invitational white div.
39 16:49 Adam Sanchez 11 Alma 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
40 16:49 Jason Farrar 12 Alma 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
41 16:50 Seph Dabrowski 11 Okemos 6-Nov MHSAA state finals Division 1 race
42 16:51 Alex West 9 Perry 5-Oct CAAC White Jamboree #2 at Perry
43 16:51 Tucker Seese 12 Lakewood 30-Oct Division 2 regional at Carson City
44 16:52 Tony Knop 12 Saranac 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
45 16:56 Josh D'Haene 11 DeWitt 30-Oct Division 2 regional at Carson City
46 16:57 Alec Armstrong 10 Stockbridge 11-Sep Bath Invitational Class 2 race
47 16:57 Stephen Merchant 10 Ithaca 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
48 16:58 Tim Young 10 Saranac 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
49 16:59 Brice Brown 10 Ionia 11-Sep Corunna Invitational larger school race
50 16:59 Ian McCabe 12 Haslett 16-Oct Greater Lansing Championships at G. Ledge
51 17:00 David McKinley 9 Okemos 6-Nov MHSAA state finals Division 1 race
52 17:01 Dietrich Hittner 9 East Lansing 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
53 17:02 Joseph Norwood 11 East Lansing 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
54 17:03 Greg Trierweiler 10 Pewamo-Westphalia 9-Oct Portage Invitational Division 4 race
55 17:04 Greg Lutzke 12 Williamston 25-Sep Jackson Invitational Division 2 race
56 17:05 Josh Vaillancourt 12 Grand Ledge 16-Oct Greater Lansing Championships at G. Ledge
57 17:05 Cody Kasper 12 Ionia 23-Oct Remus Chippewa Hills Invitational Div. 1-2
59 17:06 Andrew Taylor 11 Haslett 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
58 17:06 Broderic Bender 10 Alma 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
60 17:10 Drew Brown 12 Bath 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
61 17:11 Matt Garn 11 Charlotte 16-Oct Greater Lansing Championships at G. Ledge
62 17:11 Brandon Francis 12 Corunna 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
63 17:12 Andrew Benkovsky 12 Eaton Rapids 11-Sep Bath Invitational Class 2 race
64 17:12 Luke Corder 9 Haslett 19-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Charlotte
65 17:13 Everett Rawlings 11 Holt 18-Sep Battle Creek Lakeview Invitational
66 17:13 Tyler Larson 11 Potterville 6-Nov MHSAA state finals Division 4 race
67 17:14 Eric Farrar 12 Alma 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
68 17:15 Spencer Shellberg 10 St. Johns 23-Oct CAAC Red Jamboree #4 at Mason
69 17:15 Kaleb Coston 10 Ithaca 30-Oct Division 3 regional at Carson City
70 17:16 Jake Lee 12 Okemos 14-Oct East Lansing JV Invitational
71 17:17 Andrew Middleton 10 Holt 18-Sep Battle Creek Lakeview Invitational
72 17:18 Grant Smith 12 Williamston 26-Aug Laingsburg Early Burg Invitational
73 17:18 Matt Snay 11 Holt 18-Sep Battle Creek Lakeview Invitational
74 17:18 Drake Packard 11 Howell 16-Oct Greater Lansing Championships at G. Ledge
75 17:19 James Brinker 11 Charlotte 30-Oct Division 2 regional at Carson City
76 17:20 Daniel Kroth 9 Okemos 6-Nov MHSAA state finals Division 1 race
77 17:21 Ruben Cardenas 11 Ionia 23-Oct Remus Chippewa Hills Invitational Div. 1-2
78 17:23 Cale Felker 12 Corunna 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
79 17:24 Kyle Lamb 12 Potterville 6-Nov MHSAA state finals Division 4 race
80 17:25 Austin Rios 10 Grand Ledge 16-Oct Greater Lansing Championships at G. Ledge
81 17:26 Patrick Carrier 11 Holt 11-Sep Bath Invitational Class 1 race
82 17:27 Nathan LaDuke 12 Potterville 20-Oct CMAC Jamboree #3 at Carson City-Crystal
83 17:28 Zach Hodgman 12 Holt 2-Oct Haslett Invitational Division 1-2 race
84 17:29 Tyler Wise 12 Waverly 11-Sep Buckley Invitational
85 17:29 Kip Hartman 10 Ionia 14-Oct East Lansing JV Invitational
86 17:29 Blake Thelen 10 Pewamo-Westphalia 6-Nov MHSAA state finals Division 4 race
87 17:30 Jared Krausz 10 Portland 2-Oct CAAC White Jamboree #2 at Perry
88 17:31 Norman Emineth 10 Potterville 9-Oct Portage Invitational Division 4 race
89 17:32 Drew Martin 11 Haslett 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
90 17:33 Greg Ingle 9 Mason 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
91 17:34 Jonathan Baker 11 Waverly 16-Oct Greater Lansing Championships at G. Ledge
92 17:34 Beau Bremer 11 Corunna 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
93 17:34 Kyle Schrauben 11 Alma 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
94 17:36 Alex Marlin 12 Waverly 11-Sep Buckley Invitational
95 17:36 Zachary Little 11 Laingsburg 30-Oct Division 3 regional at Carson City
96 17:36 Beruk Scarlett 11 Okemos 6-Nov MHSAA state finals Division 1 race
97 17:37 Ryan Saloma 10 Charlotte 18-Sep Battle Creek Lakeview Invitational
98 17:37 Jordan Walker 12 Everett 2-Oct Haslett Invitational Division 1-2 race
99 17:37 Zach Smith 12 Pewamo-Westphalia 6-Nov MHSAA state finals Division 4 race
100 17:38 Daniel Pepper 11 Dansville 22-Sep CMAC Jamboree #1 at Laingsburg
101 17:38 Kyle Hardy 11 Potterville 2-Oct Carson City Baese Invitational blue div.
102 17:38 Travis Vaillancourt 12 Bath 20-Oct CMAC Jamboree #3 at Carson City-Crystal
103 17:38 Kevin Allswede 11 East Lansing 11/.6 MHSAA state finals Division 2 race
104 17:39 Eli Jenkinson 10 Owosso 26-Aug Laingsburg Early Burg Invitational
105 17:39 Nate Kimble 10 DeWitt 17-Sep MSU Spartan Invitational green division
106 17:39 Luke Hurst 10 Ovid-Elsie 22-Oct Alma College Scottie Classic Invitational
107 17:39 Tyler Neros 11 Perry 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
108 17:40 Scot Stanulis 9 Haslett 16-Oct Greater Lansing Championships at G. Ledge
109 17:41 Kenna Gebissa 10 Haslett 19-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Charlotte
110 17:41 Dustin Sulcer 12 Bath 20-Oct CMAC Jamboree #3 at Carson City-Crystal
111 17:42 Josh Klein 12 Fowler 20-Oct CMAC Jamboree #3 at Carson City-Crystal
112 17:42 Grant Feldpausch 10 Fowler 23-Oct Class D championship at Mount Pleasant
113 17:43 Spencer Lebel 9 Lansing Catholic 25-Sep Grand Rapids Catholic Cougar-Falcon Inv.
114 17:44 Nick Sampson 9 Lansing Catholic 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
115 17:45 Miles Ranke 12 Holt 11-Sep Bath Invitational Class 1 race
116 17:46 Kaleb Baublitz 10 Ithaca 22-Oct Alma College Scottie Classic Invitational
117 17:48 Jake Tholen 10 Howell 25-Sep Jackson Invitational Division 1 race
118 17:48 Patrick Miller 11 Howell 16-Oct Greater Lansing Championships at G. Ledge
119 17:48 Jesse Metzmaker 12 Perry 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
120 17:49 Remy Gerras 11 Okemos 17-Sep MSU Spartan Invitational JV M-Z race
121 17:49 Patrick Wagner 9 Howell 16-Oct Greater Lansing Championships at G. Ledge
122 17:49 Charlie Morey 11 Alma 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
123 17:50 Cas Wanczyk 12 Fowlerville 11-Sep Bath Invitational Class 2 race
124 17:50 Connor Coscarelli 10 Williamston 25-Sep Jackson Invitational Division 2 race
125 17:50 Marques Horak 12 Ovid-Elsie 30-Oct Division 3 regional at Carson City
126 17:51 Jorge Cardenas 9 Ionia 11-Sep Corunna Invitational larger school race
127 17:52 Brad Wirth 12 Pewamo-Westphalia 22-Sep CMAC Jamboree #1 at Laingsburg
128 17:52 Nate Warriner 10 Lansing Catholic 2-Oct Carson City Baese Invitational gold div.
129 17:52 Jacob Lambrecht 12 Ithaca 22-Oct Alma College Scottie Classic Invitational
130 17:52 Austin Messman 9 Owosso 23-Oct CAAC Red Jamboree #4 at Mason
131 17:53 Ben Thoenes 9 Williamston 25-Sep Jackson Invitational Division 2 race
132 17:53 Ian Nemeth 9 Perry 5-Oct CAAC White Jamboree #2 at Perry
133 17:53 Adam Thomas 12 Howell 21-Oct KLAA Lakes league meet at South Lyon
134 17:53 Tyler Jensen 10 Ovid-Elsie 22-Oct Alma College Scottie Classic Invitational
135 17:53 Reilly Quinn 10 Corunna 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
136 17:53 Cale Linabury 12 Corunna 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
137 17:54 Kevin Caron 10 Holt 11-Sep Bath Invitational Class 1 race
138 17:54 Keane Garcelon 9 Howell 2-Oct Haslett Invitational Division 1-2 race
139 17:54 Zach Wolfe 10 East Lansing 14-Oct East Lansing JV Invitational
140 17:55 Joel Pennell 10 Pewamo-Westphalia 6-Nov MHSAA state finals Division 4 race
141 17:56 Dan Alchin 11 Haslett 11-Sep Bath Invitational Class 2 race
142 17:56 Mickey Bartkowiak 12 Howell 25-Sep Jackson Invitational Division 1 race
143 17:56 Mitchell Lebel 12 Lansing Catholic 25-Sep Grand Rapids Catholic Cougar-Falcon Inv.
144 17:56 Dylan Wedley 12 Grand Ledge 28-Sep Grand Ledge, Jackson at East Lansing
145 17:56 Ralph Warfield 12 Portland 2-Oct Carson City Baese Invitational green div.
146 17:56 David Batterson 11 Holt 21-Oct CAAC Blue Meet at Grand Ledge
147 17:56 Kyler VanWormer 10 St. Johns 23-Oct CAAC Red Jamboree #4 at Mason
148 17:56 Jake Morey 9 Alma 30-Oct Division 2 regional at Bay City/Delta College
149 17:56 Josh Horton 11 Mason 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
150 17:57 Evan Upshur 10 Stockbridge 3-Nov Stockbridge Last Chance Meet
151 17:58 Brad St. Aubin 11 Eaton Rapids 11-Sep Bath Invitational Class 2 race
152 17:58 Ray Wilbur 10 Okemos 14-Oct East Lansing JV Invitational
153 17:58 Adam Powell 11 Okemos 14-Oct East Lansing JV Invitational
154 17:58 Nick Beauman 10 Haslett 14-Oct East Lansing JV Invitational
155 17:58 Alik Helms 10 Ithaca 22-Oct Alma College Scottie Classic Invitational
156 17:58 Anthony Rickle 11 Stockbridge 3-Nov Stockbridge Last Chance Meet
157 17:59 Tyler Craig 9 Carson City-Crystal 2-Oct Carson City Baese Invitational gold div.
Greater Lansing High School Cross Country
Fastest girls times of 2010 (final)
No. Time First Name Last Name Yr School Date Race
1 18:11 Megan Heeder 11 Lansing Catholic 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
2 18:34 Cassidy Hass 10 Mason 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
3 18:36 Chloe Gilbert 12 Owosso 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
4 18:36 Claire Gilbert 10 Owosso 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
5 18:37 Hannah Grischke 11 Williamston 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
6 18:47 Audrey Tremaine 11 Leslie 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
7 18:52 Amanda Brewer 12 Ionia 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
8 18:55 CallyAnne Wyma 12 St. Louis 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
9 18:57 Mado Glew 9 East Lansing 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
10 18:59 Taylor Bolinger 9 Fulton 6-Nov MHSAA state finals Division 4 race
11 19:00 Emma Frost 10 Lansing Catholic 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
12 19:01 Jaclyn Magness 12 Grand Ledge 6-Nov MHSAA state finals Division 1 race
13 19:02 Jenny Frantz 11 Ovid-Elsie 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
14 19:04 Brianne Feldpausch 12 Fowler 23-Oct Class D championship at Mount Pleasant
15 19:07 Marissa Schneider 12 Corunna 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
16 19:07 Jenna Klynstra 10 Saranac 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
17 19:07 Libby Salemi 12 St. Johns 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
18 19:13 Kayla Hanses 11 DeWitt 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
19 19:21 Julia Kessler 12 Ionia 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
20 19:21 Abbey Soule 9 Mason 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
21 19:24 Emily Murdoch 9 DeWitt 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
22 19:25 Kelli Broessel 9 Waverly 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
23 19:27 Rebecca Peacock 12 St. Johns 5-Oct CAAC Red Jamboree #3 at Jackson
24 19:29 Morgan Miller 9 Ionia 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
25 19:29 Jacqueline Fillmore 12 Stockbridge 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
26 19:30 Kristen Fillmore 12 Stockbridge 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
27 19:31 Carla Jones 10 East Lansing 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
28 19:32 Alex Trecha 11 East Lansing 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
29 19:35 Katy Barkley 12 Olivet 30-Oct Division 3 regional at Jackson
30 19:36 Victoria Sochor 12 Portland 5-Oct CAAC White Jamboree #2 at Perry
31 19:36 Brianna Wiles 12 Ionia 30-Oct Division 2 regional at Carson City
32 19:36 Jacqui Lane 11 East Lansing 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
33 19:38 Erica Halm 11 Williamston 5-Oct CAAC White Jamboree #2 at Perry
34 19:40 Jenna McClellan 12 Howell 16-Oct Greater Lansing Championships at G. Ledge
35 19:41 Allison Dible 10 Grand Ledge 28-Sep Grand Ledge, Jackson at East Lansing
36 19:41 Raquel Serna 10 St. Louis 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
37 19:41 Kayla Smith 12 Leslie 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
38 19:46 Elizabeth Watling 10 Corunna 5-Oct CAAC White Jamboree #2 at Perry
39 19:46 Brooke Prieskorn 11 Leslie 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
40 19:47 Emily Morlock 12 Ionia 19-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Charlotte
41 19:47 Hannah Davis 9 St. Louis 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
42 19:49 Patty Fahey 12 East Lansing 28-Sep Grand Ledge, Jackson at East Lansing
43 19:50 Misty Godley 12 Ithaca 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
44 19:51 Krista Magness 9 Grand Ledge 16-Oct Greater Lansing Championships at G. Ledge
45 19:51 Kwyn Trevino 9 Bath 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
46 19:52 Christy Snelgrove 10 Grand Ledge 28-Aug Rockford Invitational grade 9-10 race
47 19:52 Carly Hagan 9 East Lansing 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
48 19:54 Kayla Kraft 12 St. Johns 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
49 19:54 Connor LaPres 9 Okemos 6-Nov MHSAA state finals Division 1 race
50 19:55 Jessica D'Haene 11 DeWitt 26-Aug Laingsburg Early Burg Invitational
51 19:55 Sami Humphrey 10 Alma 16-Oct Greater Lansing Championships at G. Ledge
52 19:55 Kieren Becker 10 Fowler 23-Oct Class D championship at Mount Pleasant
53 19:58 Miah Hagy 11 Lansing Christian 6-Nov MHSAA state finals Division 4 race
54 19:58 Jordan Krauss 10 Perry 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
55 19:59 Kayla Case 11 Olivet 30-Oct Division 3 regional at Jackson
56 20:00 Paige McKeon 10 Okemos 12-Oct East Lansing at Okemos CAAC Blue dual
57 20:02 Kate Laverty 11 Eaton Rapids 25-Sep Jackson Invitational Division 2 race
58 20:02 Sydney Tremaine 12 Leslie 16-Oct Greater Lansing Championships at G. Ledge
59 20:02 Danielle Snelgrove 9 Grand Ledge 30-Oct Division 1 regional at Portage
60 20:05 Roxanne Raven 10 Okemos 12-Oct East Lansing at Okemos CAAC Blue dual
61 20:06 Elizabeth McCrackin 9 Carson City-Crystal 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
62 20:06 Kimberly Catlin 9 St. Johns 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
63 20:07 Lindsey Poll 10 Stockbridge 6-Oct SMAA Jamboree #2 at Stockbridge
64 20:08 Kellie Rizzolo 11 Stockbridge 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
65 20:09 Kylie Parker 12 Perry 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
66 20:10 Karla Graves 11 Perry 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
67 20:12 NatalieRose Brogan 11 East Lansing 28-Sep Grand Ledge, Jackson at East Lansing
68 20:13 Brooke Bremer 10 Corunna 2-Oct Carson City Baese Invitational green div.
69 20:14 Catherine Swiderski 11 Lansing Catholic 5-Oct CAAC White Jamboree #2 at Perry
70 20:15 Stephanie Kearns 9 Howell 25-Sep Jackson Invitational Division 1 race
71 20:15 Hannah Busch 9 East Lansing 14-Oct East Lansing JV Invitational
72 20:17 Stacey Li 10 Okemos 12-Oct East Lansing at Okemos CAAC Blue dual
73 20:18 Lauren Rademacher 11 DeWitt 26-Aug Laingsburg Early Burg Invitational
74 20:18 Jenna Koelsch 9 Ionia 19-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Charlotte
75 20:20 Haley Crites 11 Okemos 12-Oct East Lansing at Okemos CAAC Blue dual
76 20:21 Jessica Rushford 10 Maple Valley 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
77 20:26 Annie Bartkowski 11 Okemos 30-Oct Division 1 regional at Portage
78 20:26 Jasmine Holloway 11 Stockbridge 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
79 20:27 Katie Bollman 11 Williamston 5-Oct CAAC White Jamboree #2 at Perry
80 20:32 Mariah Beebe 10 Haslett 19-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Charlotte
81 20:32 Julia Young 10 Perry 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
82 20:33 Brittany Wright 9 Ionia 11-Sep Corunna Invitational larger school race
83 20:34 Moriah Hill-Green 9 Potterville 16-Oct Greater Lansing Championships at G. Ledge
84 20:34 Danielle Koepke 9 Potterville 16-Oct Greater Lansing Championships at G. Ledge
85 20:35 Andrea Krantz 12 Williamston 25-Sep Jackson Invitational Division 2 race
86 20:38 Sarah White 12 Portland 5-Oct CAAC White Jamboree #2 at Perry
87 20:38 Tanisha Davila 11 St. Louis 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
88 20:39 Ellee Eldridge 12 Portland 5-Oct CAAC White Jamboree #2 at Perry
89 20:39 Nichole Leasher 9 St. Johns 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
90 20:40 Maddy McMurtry 9 East Lansing 28-Sep Grand Ledge, Jackson at East Lansing
91 20:41 Angelina Minniti 10 Lansing Catholic 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
92 20:43 Laura Kelly 11 St. Louis 30-Oct Division 3 regional at Carson City
93 20:44 Sally Carrasco 12 Holt 16-Oct Greater Lansing Championships at G. Ledge
94 20:45 Kaitlin Truman 11 Eaton Rapids 19-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Charlotte
95 20:46 Michaela Smith 9 St. Louis 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
96 20:50 Vanessa Waldron 9 Ithaca 12-Oct TVC West Jamboree #3 at Merrill
97 20:51 Briana Devine 10 Alma 11-Sep Midland Bullock Creek Lancer Inv. Black
98 20:51 Hannah Pettibone 9 East Lansing 14-Oct East Lansing JV Invitational
99 20:54 Holly Korest 10 East Lansing 14-Oct East Lansing JV Invitational
100 20:56 Karly Miller 9 Mason 14-Oct East Lansing JV Invitational
101 20:56 Karli Kutsch 10 Howell 21-Oct KLAA Lakes league meet at South Lyon
102 20:57 Hannah Guyer 10 East Lansing 14-Oct East Lansing JV Invitational
103 20:59 Molly Dassance 9 Eaton Rapids 19-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Charlotte
104 20:59 Chante Roberts 9 Waverly 30-Oct Division 2 regional at Carson City
105 21:00 Hannah Garn 9 Charlotte 2-Oct Carson City Baese Invitational white div.
106 21:01 Jessica Frantz 10 Ovid-Elsie 30-Oct Division 3 regional at Carson City
107 21:02 Tara Mahon 11 Haslett 11-Sep Bath Invitational Class 2 race
108 21:02 Gabi Labioda 10 Bath 16-Oct Greater Lansing Championships at G. Ledge
109 21:05 Brianne Belanger 10 Williamston 14-Oct East Lansing JV Invitational
110 21:06 Tonisty Dugan 11 Bath 20-Oct CMAC Jamboree #3 at Carson City-Crystal
111 21:07 Brooke VanElls 9 Fowler 23-Oct Class D championship at Mount Pleasant
112 21:08 Jordan Strickler 11 Haslett 11-Sep Bath Invitational Class 2 race
113 21:09 Kendell Alcalar 9 Ionia 14-Oct East Lansing JV Invitational
114 21:09 Ye Li 9 Okemos 16-Oct Greater Lansing Championships at G. Ledge
115 21:10 Elizabeth Perkins 10 Lansing Christian 6-Oct SMAA Jamboree #2 at Stockbridge
116 21:10 Heba Abdel-Azim 12 Okemos 16-Oct Greater Lansing Championships at G. Ledge
117 21:10 Andrea Schmitz 12 Fowlerville 19-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Charlotte
118 21:12 Stephanie Mason 10 Eaton Rapids 2-Oct Haslett Invitational Division 1-2 race
119 21:13 Colleen Burkhardt 11 Grand Ledge 21-Oct CAAC Blue Meet at Grand Ledge
120 21:14 Ariel Davids 9 Portland 5-Oct CAAC White Jamboree #2 at Perry
121 21:14 Elizabeth Erickson 12 Williamston 5-Oct CAAC White Jamboree #2 at Perry
122 21:15 Allie Brown 11 Lansing Catholic 11-Sep Bath Invitational Class 2 race
123 21:15 Rebecca Wilkin 10 Howell 25-Sep Jackson Invitational Division 1 race
124 21:16 Ashley Yallup 12 Mason 17-Sep MSU Spartan Invitational green division
125 21:16 Adrienne Powell 12 Lansing Catholic 5-Oct CAAC White Jamboree #2 at Perry
126 21:16 Autumn Baker 11 Holt 16-Oct Greater Lansing Championships at G. Ledge
127 21:16 Kaitlin Stults 9 Charlotte 19-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Charlotte
128 21:17 Katie Murdoch 9 Lansing Eastern 2-Oct Haslett Invitational Division 1-2 race
129 21:19 Hannah Horton 12 Mason 17-Sep MSU Spartan Invitational green division
130 21:19 Kelly Christopherson 12 Lansing Eastern 30-Oct Division 1 regional at Portage
131 21:19 Allison Middleton 10 Perry 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
132 21:20 Sarah Subject 10 Leslie 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
133 21:21 Danielle Hebert 10 Williamston 25-Sep Jackson Invitational Division 2 race
134 21:21 Jackie Micheaux 10 Bath 20-Oct CMAC Jamboree #3 at Carson City-Crystal
135 21:21 Morgan West 11 Potterville 6-Nov MHSAA state finals Division 4 race
136 21:23 Tori Humphrey 10 Alma 1-Sep Carson City-Crystal Open
137 21:23 Anna Kessler 12 Bath 16-Sep Chesaning Invitational
138 21:23 Lotte DeSaegher 10 Ithaca 2-Oct Carson City Baese Invitational gold div.
139 21:24 Faith Krogulecki 11 Lansing Catholic 11-Sep Bath Invitational Class 2 race
140 21:24 Ali Smith 12 Ionia 11-Sep Corunna Invitational larger school race
141 21:24 Ellen Corder 11 Haslett 19-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Charlotte
142 21:25 Monica Klein 12 Pewamo-Westphalia 2-Oct Carson City Baese Invitational blue div.
143 21:25 Morgan Robinson 9 Holt 19-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Charlotte
144 21:26 Kara Giles 11 Ithaca 26-Aug Laingsburg Early Burg Invitational
145 21:26 Meagan Manzini 11 Portland 30-Oct Division 3 regional at Carson City
146 21:27 Kaila Black 10 DeWitt 19-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Charlotte
147 21:27 Raelynn Rasegan 10 Williamston 30-Oct Division 2 regional at Carson City
148 21:28 Emily Parks 10 Howell 25-Sep Jackson Invitational Division 1 race
149 21:28 Claire Pabst 10 DeWitt 19-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Charlotte
150 21:28 Catie Szedlak 12 Haslett 19-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Charlotte
151 21:28 Jenny Ashley 12 St. Johns 23-Oct CAAC Red Jamboree #4 at Mason
152 21:30 Jessica Grost 9 DeWitt 19-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Charlotte
153 21:30 Nadia Riggs 9 Mason 30-Oct Division 2 regional at Jackson
154 21:31 Julia Snider 11 Stockbridge 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
155 21:33 Alecia Bronikowski 12 Fowlerville 19-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Charlotte
156 21:33 Caroline Cosellian 11 Howell 21-Oct KLAA Lakes league meet at South Lyon
157 21:34 Kelsey Quinn 9 Corunna 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
158 21:35 Maggie Hammond 11 Bath 20-Oct CMAC Jamboree #3 at Carson City-Crystal
159 21:36 Angela Maurer 9 Williamston 5-Oct CAAC White Jamboree #2 at Perry
160 21:36 Amelia Koscuileck 12 Lansing Catholic 3-Nov Stockbridge Last Chance Meet
161 21:37 Renee Olsen 9 Okemos 14-Oct East Lansing JV Invitational
162 21:37 Maddie Hulse 12 East Lansing 14-Oct East Lansing JV Invitational
163 21:37 Sarah Lelli 10 Howell 16-Oct Greater Lansing Championships at G. Ledge
164 21:37 Jennifer Keranen 9 Howell 30-Oct KLAA Lakes league meet at South Lyon
165 21:38 Madison McLelland 12 Stockbridge 3-Nov Stockbridge Last Chance Meet
166 21:39 Mercedes Bohr 11 Okemos 14-Oct East Lansing JV Invitational
167 21:40 Jordan Hooks 11 Grand Ledge 30-Oct Division 1 regional at Portage
168 21:40 Hannah Boyd 10 Perry 6-Nov MHSAA state finals Division 3 race
169 21:42 Elizabeth Hillman 11 Lansing Catholic 25-Sep Grand Rapids Catholic Cougar-Falcon Inv.
170 21:42 Shelby Allen 9 DeWitt 14-Oct East Lansing JV Invitational
171 21:43 Andrea Garza 9 Charlotte 2-Oct Carson City Baese Invitational white div.
172 21:43 Hunter Puma 12 Lansing Catholic 5-Oct CAAC White Jamboree #2 at Perry
173 21:43 Aubrey Minarik 10 Owosso 23-Oct CAAC Red Jamboree #4 at Mason
174 21:44 Samantha Rineman 10 Howell 25-Sep Jackson Invitational Division 1 race
175 21:44 Cassie Thelen 12 Lakewood 23-Oct CAAC White Jamboree #3 at Lakewood
176 21:45 Haven Taylor 10 Fowlerville 16-Oct Greater Lansing Championships at G. Ledge
177 21:45 Anna Schlintner 11 Grand Ledge 30-Oct Division 1 regional at Portage
178 21:46 Micah Ward 10 Stockbridge 3-Nov Stockbridge Last Chance Meet
179 21:47 Helen Murphy 9 East Lansing 14-Oct East Lansing JV Invitational
180 21:47 Emily Potter 9 Mason 30-Oct Division 2 regional at Jackson
181 21:48 Julia Wagner 12 Howell 16-Oct Greater Lansing Championships at G. Ledge
182 21:49 Lindsey O'Leary 11 Eaton Rapids 1-Sep Albion Invitational
183 21:49 Nickole Wixson 9 Leslie 11-Sep Bath Invitational Class 3 race
184 21:49 Brittany Swejkoski 10 Holt 14-Oct East Lansing JV Invitational
185 21:49 Liz Thelen 11 Fowler 6-Nov MHSAA state finals Division 4 race
186 21:51 Jenna Chapman 9 Stockbridge 23-Oct SMAA Jamboree #3 at Parma JC Western
187 21:53 Cassie Densmore 10 Ithaca 12-Oct TVC West Jamboree #3 at Merrill
188 21:54 Courtney Laudick 9 Grand Ledge 14-Oct East Lansing JV Invitational
189 21:54 Molly Benton 9 DeWitt 19-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Charlotte
190 21:55 Margaret Wracan 9 Corunna 6-Nov MHSAA state finals Division 2 race
191 21:56 Joyce Lee 10 Okemos 14-Oct East Lansing JV Invitational
192 21:56 Rachel Kolb 9 Alma 22-Oct Alma College Scottie Classic Invitational
193 21:57 Debra Yan 9 Okemos 14-Oct East Lansing JV Invitational
194 21:57 T'Lonie Babcock 10 Holt 16-Oct Greater Lansing Championships at G. Ledge
195 21:57 Tayler Brown 10 Bath 20-Oct CMAC Jamboree #3 at Carson City-Crystal
196 21:58 Kara Moore 11 Waverly 14-Oct East Lansing JV Invitational
197 21:58 Allison St. Aubin 9 Eaton Rapids 19-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Charlotte
198 21:59 Karina Drachman 12 Holt 21-Oct CAAC Blue Meet at Grand Ledge
NOTE: To make additions or corrections, email Dick Hoekstra at dickh@playmakers.com
Schools included:
Alma Haslett Ovid-Elsie
Bath Holt Owosso
Carson City-Crystal Howell Perry
Charlotte Ionia Pewamo-Westphalia
Corunna Ithaca Portland
DeWitt Laingsburg Portland St. Patrick
Eastern Lakewood Potterville
East Lansing Lansing Catholic Saranac
East Lansing Summit Christian Lansing Christian Sexton
Eaton Rapids Leslie St. Johns
Everett Maple Valley St. Louis
Fowler Mason Stockbridge
Fowlerville Morrice Waverly
Fulton-Middleton Okemos Webberville
Grand Ledge Olivet Williamston
NOTEWORTHY: Thanks to a lot of cooler weather in September, warmer weather in October and ideal weather at the state meet,
a record 198 girls from mid-Michigan high schools ran faster than 22 minutes and second-best 157 boys broke 18 minutes in 2010.
Boys totals from 2003-10 were 126, 124, 132, 108, 157, 160, 144 and 157 and girls totals were 129, 125, 148, 137, 169, 191, 172 and 196.