NOTE: Scroll down below the fastest boys times to see the fastest girls times.
Greater Lansing High School Cross Country
Fastest boys times of 2012 (final)
No. Time First Name Last Name Yr School Date Race
1 15:05 Tanner Hinkle 12 Mason 3-Oct Mason at Jackson Lumen Christi dual
2 15:33 Mason VanDyke 11 Mason 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
3 15:33 Kenny Wherry 12 Eaton Rapids 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
4 15:35 Alex Whitmer 12 Mason 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
5 15:35 Keenan Rebera 10 Lansing Catholic 22-Nov GR Catholic Cougar/Falcon Invitational
6 15:40 Brandon Winter 12 Ionia 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
7 15:43 Nathan Megge 11 Grand Ledge 3-Nov MHSAA Division 1 state final at MIS
8 15:44 Aaron Baumgarten 12 Williamston 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
9 15:52 Brice Brown 12 Ionia 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
10 15:53 Codey Cook 10 St. Johns 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
11 15:59 Drew Hyatt 11 St. Johns 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
12 16:04 Tim Young 12 Saranac 19-Sep CMAC Jamboree #1 at Saranac
13 16:05 Dietrich Hittner 11 East Lansing 26-Oct Division 1 regional at Brighton
14 16:05 Eli Jenkinson 12 Owosso 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
15 16:11 Grant Colligan 11 Holt 26-Oct Division 1 regional at Brighton
16 16:13 Tyler Jensen 12 Ovid-Elsie 3-Nov MHSAA Division 3 state final at MIS
17 16:17 Alec Armstrong 12 Stockbridge 6-Oct Portage Invitational Division 3 race
18 16:19 Alex McCormick 11 Haslett 13-Oct Greater Lansing Championships
19 16:21 Tanner Droste 11 Pewamo-Westphalia 3-Nov MHSAA Division 4 state final at MIS
20 16:22 Luke Corder 11 Haslett 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
21 16:23 Daniel Kroth 11 Okemos 13-Oct Greater Lansing Championships
22 16:23 Stephen Merchant 12 Ithaca 3-Nov MHSAA Division 3 state final at MIS
23 16:24 Michael Buffin 11 Grand Ledge 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
24 16:25 Blake Watson 9 Corunna 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
25 16:25 Jake Spencer 10 Eaton Rapids 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
26 16:27 Jake Morey 11 Alma 27-Oct Division 2 regional at Carson City
27 16:27 Kenna Gebissa 12 Haslett 23-Aug Laingsburg Early Burg Invitational
28 16:29 Alexander Krantz 11 Williamston 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
29 16:31 Grant Feldpausch 12 Fowler 3-Nov MHSAA Division 4 state final at MIS
30 16:32 Sam Traver 10 Potterville 3-Nov MHSAA Division 4 state final at MIS
31 16:32 Shea MacKenzie 11 Eaton Rapids 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
32 16:33 Norman Emineth 12 Potterville 3-Nov MHSAA Division 4 state final at MIS
33 16:34 Billy Millar 12 East Lansing 26-Oct Division 1 regional at Brighton
34 16:36 Bohdan Hartman 10 Fulton 3-Nov MHSAA Division 4 state final at MIS
35 16:36 Nate Kimble 12 DeWitt 6-Oct Portage Invitational Division 2 race
36 16:37 Greg Trierweiler 12 Pewamo-Westphalia 3-Nov MHSAA Division 4 state final at MIS
37 16:38 Kaleb Coston 12 Ithaca 3-Nov MHSAA Division 3 state final at MIS
38 16:39 Patrick Wagner 11 Howell 26-Oct Division 1 regional at Brighton
39 16:39 Austin Rios 12 Grand Ledge 3-Nov MHSAA Division 1 state final at MIS
40 16:41 Luke Hurst 12 Ovid-Elsie 3-Nov MHSAA Division 3 state final at MIS
41 16:42 Tim DeJong 12 Alma 27-Oct Division 2 regional at Carson City
42 16:42 Caleb Hess 12 Owosso 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
43 16:44 Dillon Braun 11 Ionia 6-Oct Portage Invitational Division 2 race
44 16:45 Joel Pennell 12 Pewamo-Westphalia 22-Oct GR Catholic Cougar/Falcon Invitational
45 16:46 David McKinley 11 Okemos 6-Oct Portage Invitational Division 1 race
46 16:46 Dakota Brasseur 11 Owosso 13-Oct Greater Lansing Championships
47 16:46 Andrew Middleton 12 Holt 9-Oct Holt vs. Okemos CAAC Blue dual
48 16:47 Jacob Trowbridge 9 Corunna 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
49 16:48 Tyler Howard 12 St. Johns 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
50 16:48 Collin Shaw 11 St. Louis 27-Oct MHSAA Division 3 state final at MIS
51 16:51 Phillip Zauel 12 Howell 13-Oct Greater Lansing Championships
52 16:53 Nathaniel Baird 9 Stockbridge 6-Oct Portage Invitational Division 3 race
53 16:53 Peter Pelon 10 Ionia 22-Sep GR Catholic Cougar/Falcon Invitational
54 16:53 Brett Navarre 10 Perry 13-Oct Greater Lansing Championships
55 16:53 Blake Thelen 12 Pewamo-Westphalia 17-Oct CMAC Jamboree #3 at Laingsburg
56 16:53 Brendan Klynstra 10 Saranac 17-Oct CMAC Jamboree #3 at Laingsburg
57 16:54 Tyler Craig 11 Carson City-Crystal 14-Sep MSU Spartan Invitational white division
58 16:54 Broderic Bender 12 Alma 19-Oct Alma College Scottie Classic
59 16:55 Miles Garn 10 Charlotte 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Eaton Rapids
60 16:55 Jorge Cardenas 11 Ionia 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
61 16:58 Ben Thoenes 11 Williamston 18-Sep CAAC White Jamboree #1 at Corunna
62 16:58 Greg Ingle 11 Mason 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
63 16:59 Austin Shepherd 9 Stockbridge 6-Oct Portage Invitational Division 3 race
64 17:00 Matt Subject 11 Leslie 3-Nov MHSAA Division 3 state final at MIS
65 17:01 Mitch Kolito 10 DeWitt 6-Oct Portage Invitational Division 2 race
66 17:02 Alik Helms 12 Ithaca 3-Nov MHSAA Division 3 state final at MIS
67 17:03 Branden Smith 9 Saranac 27-Oct Division 3 at Allendale
68 17:03 Marshal Rademacher 10 Ionia 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
69 17:04 Caleb Barker 10 Pewamo-Westphalia 3-Nov MHSAA Division 4 state final at MIS
70 17:05 Bruce Baker 11 Charlotte 27-Oct Division 2 regional at Jackson
71 17:05 Nick Thomas 12 Bath 19-Sep CMAC Jamboree #1 at Saranac
72 17:05 Isayah Davis 12 East Lansing 26-Oct Division 1 regional at Brighton
73 17:06 Kaleb Baublitz 12 Ithaca 19-Oct Alma College Scottie Classic
74 17:09 Evan Upshur 12 Stockbridge 3-Nov MHSAA Division 3 state final at MIS
75 17:11 Austin Fillmore 10 Stockbridge 23-Aug Laingsburg Early Burg Invitational
76 17:11 Nick Sampson 11 Lansing Catholic 3-Nov MHSAA Division 3 state final at MIS
77 17:12 Randy Schafer 11 Pewamo-Westphalia 17-Oct CMAC Jamboree #3 at Laingsburg
78 17:13 Greg Johnson 11 Waverly 27-Oct Division 2 regional at Jackson
79 17:14 Ian Nemeth 11 Perry 27-Oct Division 3 regional at Carson City
80 17:15 Ty Pardee 10 Ovid-Elsie 27-Oct Division 3 regional at Carson City
81 17:18 Nick Kelsey 11 Lansing Catholic 22-Sep GR Catholic Cougar/Falcon Invitational
82 17:19 Ben Heriford 12 Grand Ledge 3-Nov MHSAA Division 1 state final at MIS
83 17:21 Zach Hulliberger 11 Holt 9-Oct Holt vs. Okemos CAAC Blue dual
84 17:22 Sam Donnelly 9 Howell 26-Oct Division 1 regional at Brighton
85 17:22 Collin Lott 10 Alma 27-Oct Division 2 regional at Carson City
86 17:22 Justin Lizotte 11 Howell 29-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
87 17:22 Greg Parker 12 Okemos 6-Oct Portage Invitational Division 1 race
88 17:23 Ryan Kramer 9 St. Johns 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
89 17:23 Kael Fineout 10 Okemos 9-Oct Holt vs. Okemos CAAC Blue dual
90 17:23 Austin Ford 10 Holt 26-Oct Division 1 regional at Brighton
91 17:23 Andy Ashton 12 East Lansing 29-Sep Coaching Legends Invitational at Brighton
92 17:24 Tyler Bannhard 12 Grand Ledge 3-Nov MHSAA Division 1 state final at MIS
93 17:24 Steven Jorgensen 12 Saranac 3-Nov MHSAA Division 3 state final at MIS
94 17:25 Preston Tickner 10 Mason 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
95 17:25 Jason Letavish 12 Okemos 26-Oct Division 1 regional at Brighton
96 17:26 Kaleb Losey 10 Stockbridge 3-Nov MHSAA Division 3 state final at MIS
97 17:26 Alan Griffith 11 Eaton Rapids 13-Oct Greater Lansing Championships
98 17:26 T.J. Deyarmond 11 Howell 13-Oct Greater Lansing Championships
99 17:26 Ian James 12 Haslett 13-Oct Greater Lansing Championships
100 17:27 Teddy Jurkovic 10 Lansing Catholic 18-Sep CAAC White Jamboree #1 at Corunna
101 17:28 Dylan Wibert 10 Corunna 20-Oct CAAC White Jamboree #3 at Eaton Rapids
102 17:28 Jake Tholen 12 Howell 22-Sep Jackson Invitational
103 17:29 Brody Benward 9 Eaton Rapids 13-Oct Greater Lansing Championships
104 17:29 Mark Danks 10 Holt 26-Oct Division 1 regional at Brighton
105 17:29 Jakob Phillips 12 Corunna 13-Oct Greater Lansing Championships
106 17:31 Teddy Terzian 10 Lansing Catholic 22-Sep GR Catholic Cougar/Falcon Invitational
107 17:31 Jordan Zamarron 10 Ionia 13-Oct Greater Lansing Championships
108 17:31 William Spagnuolo 11 Bath 27-Oct Division 3 regional at Carson City
109 17:31 Austin Messman 11 Owosso 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
110 17:32 Daniel Bartkowski 11 Okemos 9-Oct Holt vs. Okemos CAAC Blue dual
111 17:32 Jacob Mohlman 11 Owosso 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
112 17:33 Sean O'Connor 10 Howell 26-Oct Division 1 regional at Brighton
113 17:33 John Lambrecht 10 Ithaca 3-Nov MHSAA Division 3 state final at MIS
114 17:33 Brice Thelen 11 Fowler 17-Oct CMAC Jamboree #3 at Laingsburg
115 17:33 Phillip McCauley 12 DeWitt 6-Oct Portage Invitational Division 2 race
116 17:33 Jarrod Eaton 12 St. Johns 13-Oct Greater Lansing Championships
117 17:33 Spencer Shellberg 12 St. Johns 18-Oct CAAC Red Jamboree #1 at Owosso
118 17:34 Josiah Quinn 9 St. Johns 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
119 17:36 Taylor Zick 12 East Lansing 26-Oct Division 1 regional at Brighton
120 17:38 Garrett Tremaine 11 Leslie 6-Oct Portage Invitational Division 3 race
121 17:39 Bobby Reid 9 Lansing Catholic 22-Sep GR Catholic Cougar/Falcon Invitational
122 17:39 Drew Bierstetel 10 Fowler 17-Oct CMAC Jamboree #3 at Laingsburg
123 17:39 Mitchell Lilley 10 Stockbridge 3-Nov MHSAA Division 3 state final at MIS
124 17:40 Tyler Burkhardt 10 Fowlerville 29-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
125 17:40 Max Hayden 11 Lansing Catholic 22-Sep GR Catholic Cougar/Falcon Invitational
126 17:42 Jeffrey Lorencen 10 Lansing Catholic 3-Nov MHSAA Division 3 state final at MIS
127 17:42 Chris Gillespie 12 Holt 15-Sep Battle Creek Lakeview Invitational
128 17:43 Connor Pillmore 11 St. Louis 19-Oct Alma College Scottie Classic
129 17:43 Kyler VanWormer 12 St. Johns 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
130 17:44 Dominic Garcia 11 Alma 17-Oct TVC all divisions meet at Alma
131 17:44 Alex Pung 12 Portland 2-Oct CAAC White #2 at Williamston(3.02 adjusted)
132 17:44 Dillon Gray 12 Okemos 26-Oct Division 1 regional at Brighton
133 17:45 Gage Cleveland 9 Ovid-Elsie 13-Oct Greater Lansing Championships
134 17:45 Drew Conley 10 Ionia 22-Sep GR Catholic Cougar/Falcon Invitational
135 17:46 Collin Spagnuolo 11 Eaton Rapids 2-Oct Eaton Rapids, Charlotte at Jackson Northwest
136 17:46 Connor Coscarelli 12 Williamston 22-Sep Jackson Invitational
137 17:47 Nic Hiner 12 Everett 26-Oct Division 1 regional at Brighton
138 17:48 James O'Boyle 9 Ithaca 3-Nov MHSAA Division 3 state final at MIS
139 17:49 Jacob Stanton 9 East Lansing 26-Oct Division 1 regional at Brighton
140 17:49 Jack Twarozynski 10 Grand Ledge 25-Aug Rockford Invitational
141 17:50 Kolton Kavanagh 10 Carson City-Crystal 27-Oct Division 3 regional at Carson City
142 17:51 Andrew Brighton 10 Maple Valley 27-Oct Division 3 regional at Jackson
143 17:51 Justin Keller 11 Leslie 6-Oct Portage Invitational Division 3 race
144 17:51 August Schmiedeknecht 11 Potterville 6-Oct Portage Invitational Division 4 race
145 17:51 Zach Feldpausch 11 Fowler 27-Oct Division 4 regional at Carson City
146 17:51 Joe Wojciechowski 12 DeWitt 27-Oct Division 3 regional at Carson City
147 17:52 Joe Wolfert 11 Fowler 19-Sep CMAC Jamboree #1 at Saranac
148 17:52 Zach Wolfe 12 East Lansing 26-Oct Division 1 regional at Brighton
149 17:54 Aaron Scheffler 11 DeWitt 14-Sep MSU Spartan Invitational green division race
150 17:54 Kyle Brumm 11 Maple Valley 16-Oct KVA Jamboree #4 at Portage
151 17:56 Tim Mayer 10 Ionia 22-Sep GR Catholic Cougar/Falcon Invitational
152 17:56 Avery Smally 12 Ithaca 3-Nov MHSAA Division 3 state final at MIS
153 17:57 Kyle White 11 Okemos 9-Oct Holt vs. Okemos CAAC Blue dual
154 17:57 Aaron Stebelton 12 Alma 13-Oct Greater Lansing Championships
155 17:58 Adam Schafer 11 Fowler 20-Oct Unofficial Class D State Meet at Shepherd
156 17:58 Andrew Benn 12 Alma 19-Oct Alma College Scottie Classic
157 17:59 Tony Patino 10 Grand Ledge 6-Oct Portage Invitational Division 1 race
158 17:59 Aaron Sluiter 10 Saranac 27-Oct Division 3 regional at Allendale
159 17:59 Jacob Lentz 11 DeWitt 6-Oct Portage Invitational Division 2 race
Greater Lansing High School Cross Country
Fastest girls times of 2012 (final)
No. Time First Name Last Name Yr School Date Race
1 17:59 Raquel Serna 12 St. Louis 3-Nov MHSAA Division 3 state final at MIS
2 18:09 Zoe Morse 9 East Lansing 14-Sep MSU Spartan Invitational elite division
3 18:15 Meg Darmofal 10 Mason 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
4 18:19 Lindsey Carlson 9 Charlotte 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
5 18:30 Karrigan Smith 10 St. Johns 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
6 18:31 Mado Glew 11 East Lansing 26-Oct Division 1 regional at Brighton
7 18:33 Sarah Goble 10 Eaton Rapids 3-Nov MHSAA Division 1 state final at MIS
8 18:34 Shelby Waterson 10 DeWitt 29-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
9 18:41 Araceli Leon 11 Ionia 6-Oct Portage Invitational Division 2 race
10 18:52 Dillon McClintock 10 Owosso 13-Oct Greater Lansing Championships
11 18:54 Emma Frost 12 Lansing Catholic 22-Sep GR Catholic Cougar/Falcon Invitational
12 18:57 Krista Magness 11 Grand Ledge 3-Nov MHSAA Division 1 state final at MIS
13 18:58 Kayla Kraft 11 St. Johns 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
14 19:01 Megan Kline 9 Holt 26-Oct Division 1 regional at Brighton
15 19:03 Moriah Hill-Green 11 Potterville 17-Oct CMAC Jamboree #3 at Laingsburg
16 19:05 Emily Murdoch 11 DeWitt 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
17 19:09 Taryn Hubaker 10 Grand Ledge 3-Nov MHSAA Division 1 state final at MIS
18 19:10 Kaitlin Beyer 10 Carson City-Crystal 27-Oct Division 3 regional at Carson City
19 19:16 Haley Dack 9 Leslie 3-Nov MHSAA Division 3 state final at MIS
20 19:18 Annie Fanta 10 Bath 17-Oct CMAC Jamboree #3 at Laingsburg
21 19:21 Allison Dible 12 Grand Ledge 6-Oct Portage Invitational Division 1 race
22 19:21 Alyssa Abendroth 12 Bath 17-Oct CMAC Jamboree #3 at Laingsburg
23 19:23 Mary Delaney 10 Lansing Catholic 22-Sep GR Catholic Cougar/Falcon Invitational
24 19:24 Isis Gregg 10 Okemos 26-Oct Division 1 regional at Brighton
25 19:25 Stephanie Vanis 9 East Lansing 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
26 19:27 Taylor Grace 11 Howell 26-Oct Division 1 regional at Brighton
27 19:32 Brooke Bremer 12 Corunna 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
28 19:35 Sami Humphrey 12 Alma 13-Oct Greater Lansing Championships
29 19:36 Victoria Kelley 9 East Lansing 29-Sep Coaching Legends Invitational at Brighton
30 19:36 Jordan Lee 10 DeWitt 13-Oct Greater Lansing Championships
31 19:38 Betsy Arens 9 Pewamo-Westphalia 17-Oct CMAC Jamboree #3 at Laingsburg
32 19:38 Jenna Klynstra 12 Saranac 27-Oct Division 3 regional at Allendale
33 19:38 Christy Snelgrove 12 Grand Ledge 3-Nov MHSAA Division 1 state final at MIS
34 19:39 Kurstin Kalisek 9 Ithaca 29-Sep Carson City-Crystal Baese Invitational Blue
35 19:39 Jessica Rushford 12 Maple Valley 3-Nov MHSAA Division 3 state final at MIS
36 19:40 Hannah Busch 11 East Lansing 26-Oct Division 1 regional at Brighton
37 19:44 Maya Aronoff 10 Okemos 25-Sep East Lansing, Eastern at Okemos duals
38 19:46 Kelsey Schroeder 9 Okemos 6-Oct Portage Invitational Division 1 race
39 19:46 Ayda Alavi 11 Okemos 26-Oct Division 1 regional at Brighton
40 19:47 Hannah Davis 11 St. Louis 3-Nov MHSAA Division 3 state final at MIS
41 19:49 Roxanne Raven 12 Okemos 26-Oct Division 1 regional at Brighton
42 19:49 Lindsay Poll 12 Stockbridge 3-Nov MHSAA Division 3 state final at MIS
43 19:51 Carla Jones 11 East Lansing 26-Oct Division 1 regional at Brighton
44 19:55 Abbey Houser 9 Holt 26-Oct Division 1 regional at Brighton
45 19:55 Jenna Koelsch 11 Ionia 6-Oct Portage Invitational Division 2 race
46 19:55 Gabrielle Labioda 12 Bath 3-Nov MHSAA Division 3 state final at MIS
47 19:57 Olivia Conway 10 Grand Ledge 3-Nov MHSAA Division 1 state final at MIS
48 19:59 Amy Hicks 10 Lansing Catholic 18-Sep CAAC White Jamboree #1 at Corunna
49 20:01 Brittany Wright 11 Ionia 6-Oct Portage Invitational Division 2 race
50 20:02 Cassidy Hass 12 Mason 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
51 20:03 Paige McKeon 12 Okemos 2-Oct Grand Ledge at Okemos CAAC Blue dual
52 20:03 Amanda Delekta 12 Okemos 9-Oct Holt vs. Okemos CAAC Blue dual
53 20:04 Alicia Tomlin 11 Perry 27-Oct Division 3 regional at Carson City
54 20:05 Raelynn Rasegan 12 Williamston 2-Oct CAAC White #2 at Williamston(3.02 adjusted)
55 20:06 Elizabeth McCrackin 11 Carson City-Crystal 3-Nov MHSAA Division 3 state final at MIS
56 20:08 Mariah Borrego 10 Holt 9-Oct Holt vs. Okemos CAAC Blue dual
57 20:09 Daphine Zhao 12 Okemos 9-Oct Holt vs. Okemos CAAC Blue dual
58 20:10 Ashley Brzozowski 9 DeWitt 29-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
59 20:18 Jordan Krauss 12 Perry 6-Oct Saginaw Heritage Invitational
60 20:20 Kaila Black 12 DeWitt 27-Oct Division 2 regional at Carson City
61 20:21 Jessica Frantz 12 Ovid-Elsie 27-Oct Division 3 regional at Carson City
62 20:22 Andrea Garza 11 Charlotte 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Eaton Rapids
63 20:22 Molly Korest 12 East Lansing 26-Oct Division 1 regional at Brighton
64 20:25 Aubrey Minarik 12 Owosso 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
65 20:26 Emily Mesh 10 Corunna 18-Sep CAAC White Jamboree #1 at Corunna
66 20:26 Nichole Leasher 11 St. Johns 27-Oct Division 2 regional at Carson City
67 20:26 Jenna Chapman 11 Stockbridge 3-Nov MHSAA Division 3 state final at MIS
68 20:27 Bridget Wilkin 9 Howell 26-Oct Division 1 regional at Brighton
69 20:27 Emily Hoban 9 Lansing Catholic 27-Oct Division 3 regional at Carson City
70 20:27 Kelli Broessel 11 Waverly 27-Oct Division 2 regional at Jackson
71 20:28 Elizabeth Watling 12 Corunna 2-Oct CAAC White #2 at Williamston(3.02 adjusted)
72 20:29 Josephine Brown 10 Lansing Catholic 18-Sep CAAC White Jamboree #1 at Corunna
73 20:29 Maddy McMurtry 11 East Lansing 29-Sep Coaching Legends Invitational at Brighton
74 20:30 Julia Angst 9 Laingsburg 13-Oct Greater Lansing Championships
75 20:31 Nadia Riggs 11 Mason 27-Oct Division 2 regional at Jackson
76 20:31 Kieren Becker 12 Fowler 27-Oct Division 4 regional at Carson City
77 20:33 Grace Henderson 9 Howell 26-Oct Division 1 regional at Brighton
78 20:33 Kaitlin Stults 11 Charlotte 13-Oct Greater Lansing Championships
79 20:33 Annie Fata 12 Lansing Catholic 18-Sep CAAC White Jamboree #1 at Corunna
80 20:33 Rebecca Wilkin 12 Howell 26-Oct Division 1 regional at Brighton
81 20:36 Kaylee Shattuck 9 Ionia 6-Oct Portage Invitational Division 2 race
82 20:36 Mara Johnson 10 Capital Homeschool 27-Oct Michigan Independent MIHS Championship
83 20:36 Alex Dart 10 Olivet 27-Oct Division 3 regional at Jackson
84 20:37 Annemarie Maher 9 Grand Ledge 27-Oct Division 1 regional at Brighton
85 20:37 Shelby Allen 11 DeWitt 6-Oct Portage Invitational Division 2 race
86 20:37 Caitlyn Hines 11 Olivet 9-Oct Calhoun County Invitational
87 20:37 Ashley Antles 12 Saranac 27-Oct Division 3 regional at Allendale
88 20:38 Natalya Ferri 11 Eaton Rapids 18-Sep Mason, Waverly at Eaton Rapids duals
89 20:38 Christine Cieslak 11 Howell 26-Oct Division 1 regional at Brighton
90 20:40 Michaela Smith 11 St. Louis 27-Oct Division 3 regional at Carson City
91 20:41 McKensie Desautel 12 Okemos 9-Oct Holt vs. Okemos CAAC Blue dual
92 20:43 Micah Ward 12 Stockbridge 3-Nov MHSAA Division 3 state final at MIS
93 20:47 Emma Eisenbeis 10 Williamston 13-Oct Greater Lansing Championships
94 20:47 Courtney Masseau 11 Holt 29-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
95 20:47 Madelyn Miller 11 Saranac 27-Oct Division 3 regional at Allendale
96 20:48 Blaire Showers 9 Ithaca 25-Sep TVC West Jamboree #2 at Ithaca
97 20:48 Janelle Meininger 9 Howell 26-Oct Division 1 regional at Brighton
98 20:48 Katelyn Francisco 11 Olivet 9-Oct Calhoun County Invitational
99 20:49 Michaella Stone 12 Dansville 31-Oct Stockbridge Last Chance Meet
100 20:49 Claire Gilbert 12 Owosso 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
101 20:50 Elizabeth Schneider 12 Williamston 27-Oct Division 2 regional at Jackson
102 20:51 Faith Brown 9 Bath 17-Oct CMAC Jamboree #3 at Laingsburg
103 20:51 Joyce Lee 12 Okemos 11-Oct East Lansing JV Invitational
104 20:53 Hannah Garn 11 Charlotte 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Eaton Rapids
105 20:53 Samantha Rineman 12 Howell 26-Oct Brighton regional open race
106 20:54 Leanna Shafer 10 Pewamo-Westphalia 17-Oct CMAC Jamboree #3 at Laingsburg
107 20:54 Rachel Kolb 11 Alma 9-Oct TVC Central Jamboree #3 at Ovid-Elsie
108 20:55 Lauren Coffman 12 Potterville 19-Sep CMAC Jamboree #1 at Saranac
109 20:55 Audrey Henry 10 East Lansing 11-Oct East Lansing JV Invitational
110 20:58 Jen Eaton 9 St. Johns 27-Oct Division 2 regional at Carson City
111 20:58 Pjay Togunde 10 Eaton Rapids 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Eaton Rapids
112 20:58 Kyria Shoemaker 10 Capital Homeschool 27-Oct Michigan Independent MIHS Championship
113 20:58 Hayley Sowell 11 Howell 13-Oct Greater Lansing Championships
114 20:59 Tia Burch 9 Haslett 13-Oct Greater Lansing Championships
115 20:59 Milah Montle 9 St. Johns 27-Oct Division 2 regional at Carson City
116 20:59 Mallory Munderloh 10 St. Louis 25-Sep TVC West Jamboree #2 at Ithaca
117 21:00 Madeline Johnson 11 Laingsburg 17-Oct CMAC Jamboree #3 at Laingsburg
118 21:00 Kali Densmore 12 Ithaca 2-Oct Mount Pleasant Invitational
119 21:02 Christina Kuhnmuench 10 Lansing Catholic 22-Sep GR Catholic Cougar/Falcon Invitational
120 21:02 Sophia Bradley 10 St. Louis 29-Sep Carson City-Crystal Invitational Gold Division
121 21:03 Abbey Soule 11 Mason 22-Sep Jackson Invitational
122 21:03 Kimberly Catlin 11 St. Johns 19-Oct Flint Carman-Ainsworth Invitational
123 21:04 Katie Figueras 9 Perry 6-Oct Saginaw Heritage Invitational
124 21:04 Callee Fisher 11 Dansville 23-Aug Laingsburg Early Burg Invitational
125 21:04 Julia Young 12 Perry 6-Oct Saginaw Heritage Invitational
126 21:05 Austeen Freeman 12 Ovid-Elsie 27-Oct Division 3 regional at Carson City
127 21:06 Morgan Baublitz 10 Ithaca 19-Oct Alma College Scottie Classic
128 21:06 Sarah Stigall 12 Ionia 22-Sep GR Catholic Cougar/Falcon Invitational
129 21:06 Brittany Swejkoski 12 Holt 26-Oct Division 1 regional at Brighton
130 21:07 Leanna Wehrle 9 Holt 26-Oct Division 1 regional at Brighton
131 21:07 Marissa Bradley 10 Haslett 27-Oct Division 2 regional at Jackson
132 21:08 Samantha Evans 10 Bath 17-Oct CMAC Jamboree #3 at Laingsburg
133 21:11 Taylor Machette 9 Stockbridge 6-Oct Portage Invitational Division 3 race
134 21:11 Alyx Wesley 9 Alma 27-Oct Division 2 regional at Carson City
135 21:11 Kaitlyn Rademacher 10 Ionia 6-Oct Portage Invitational Division 2 race
136 21:12 Rebekka Golisch 9 Grand Ledge 27-Oct Division 1 regional at Brighton
137 21:12 Mackenzie Moore 10 Howell 26-Oct Division 1 regional at Brighton
138 21:12 Danielle Koepke 11 Potterville 3-Oct CMAC Jamboree #2 at Bath
139 21:12 Stacie Dexter 12 Holt 26-Oct Division 1 regional at Brighton
140 21:13 Serena Lebo 9 Ionia 27-Oct Division 2 regional at Carson City
141 21:13 Alex Love 10 Ovid-Elsie 27-Oct Division 3 regional at Carson City
142 21:14 Hannah Thayer 10 Ithaca 2-Oct Mount Pleasant Invitational
143 21:15 Lucy Sare 11 Charlotte 15-Sep Battle Creek Lakeview Invitational
144 21:15 Amanda Becker 12 Holt 26-Oct Division 1 regional at Brighton
145 21:16 Claire Pabst 12 DeWitt 6-Oct Portage Invitational Division 2 race
146 21:17 Ashley Bertl 10 Stockbridge 6-Oct Portage Invitational Division 3 race
147 21:17 Emily Krueger 11 Holt 11-Oct East Lansing JV Invitational
148 21:17 Briana Devine 12 Alma 29-Aug Corunna Earlybird Invitational
149 21:17 Hannah Shellenbarger 12 Perry 27-Sep Byron Invitational
150 21:17 Victoria Killian 12 Capital Homeschool 29-Sep Carson City-Crystal Baese Invitational Blue
151 21:18 Delaney Abendroth 9 Bath 17-Oct CMAC Jamboree #3 at Laingsburg
152 21:18 Emily Foster 10 Dansville 31-Oct Stockbridge Last Chance Meet
153 21:19 Calla Ramont 10 Lansing Catholic 11-Oct East Lansing JV Invitational
154 21:21 Erika Spagnuolo 10 Eaton Rapids 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Eaton Rapids
155 21:21 Ariel Davids 11 Portland 13-Oct Greater Lansing Championships
156 21:21 Vanessa Waldron 11 Ithaca 27-Oct Division 2 regional at Carson City
157 21:23 Kelly Patterson 11 Waverly 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Eaton Rapids
158 21:24 Emily Pendred 9 East Lansing 14-Sep MSU Spartan Invitational JV race #2
159 21:24 Erin Pete 10 Waverly 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Eaton Rapids
160 21:24 Connor LaPres 11 Okemos 18-Sep Everett, Jackson at Okemos CAAC Blue duals
161 21:25 Audrey Pohl 9 Pewamo-Westphalia 17-Oct CMAC Jamboree #3 at Laingsburg
162 21:25 Natalie Keenan 9 Corunna 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
163 21:26 Kenzie O'Brien 10 Haslett 13-Oct Greater Lansing Championships
164 21:27 Courtney Myers 12 Lansing Christian 29-Sep Haslett Invitational Division 3-4 race
165 21:29 Victoria Boehlert-Somohano 9 Lansing Catholic 22-Sep GR Catholic Cougar/Falcon Invitational
166 21:29 Haley Mullen 10 Okemos 11-Oct East Lansing JV Invitational
167 21:29 Danielle Snelgrove 11 Grand Ledge 6-Oct Portage Invitational Division 1 race
168 21:29 Molly Dassance 11 Eaton Rapids 27-Oct Division 2 regional at Jackson
169 21:29 Kelsey Quinn 11 Corunna 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
170 21:29 Niki Kutsch 12 Howell 26-Oct Division 1 regional at Brighton
171 21:30 Amanda Davio 11 Okemos 11-Oct East Lansing JV Invitational
172 21:30 Katie Brannan 11 DeWitt 11-Oct East Lansing JV Invitational
173 21:31 Bridget Parker 9 Fowlerville 13-Oct Greater Lansing Championships
174 21:31 Emily Hartner 10 St. Johns 29-Aug Corunna Earlybird Invitational
175 21:31 Morgan Wolfe 11 Howell 26-Oct Brighton regional open race
176 21:31 Kiya Hetzer 11 Eaton Rapids 27-Oct Division 2 regional at Jackson
177 21:31 Elizabeth Perkins 12 Lansing Christian 8-Sep Bath Clements Invitational Class 3 race
178 21:32 Brooklyn Dolloff 9 Ithaca 19-Oct Alma College Scottie Classic
179 21:35 Victoria Joseph 10 Ionia 22-Sep GR Catholic Cougar/Falcon Invitational
180 21:35 Jillian Gillespie 10 East Lansing 11-Oct East Lansing JV Invitational
181 21:36 Angela Maurer 11 Williamston 13-Oct Greater Lansing Championships
182 21:36 Brogan Holmes 11 St. Louis 19-Oct Alma College Scottie Classic
183 21:37 Jessica Brown 10 Owosso 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
184 21:38 Addison Hymer 9 Ovid-Elsie 13-Oct Greater Lansing Championships
185 21:38 Kirsten Smith 10 Lansing Eastern 26-Oct Division 1 regional at Brighton
186 21:38 Carly Blanchett 12 Owosso 3-Nov MHSAA Division 2 state final at MIS
187 21:39 Sabrina Tran 9 Okemos 2-Oct Grand Ledge at Okemos CAAC Blue dual
188 21:39 Leah Sinnaeve 10 Mason 27-Oct Division 2 regonal at Jackson
189 21:39 Alice Beilfuss 11 Owosso 13-Oct Greater Lansing Championships
190 21:40 Allison Middleton 12 Perry 17-Oct GAC Meet at Davison
191 21:41 Samantha Long 9 Waverly 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Eaton Rapids
192 21:43 Alexis Lyons 10 Mason 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Eaton Rapids
193 21:45 Kaytlen Bruck 9 Howell 26-Oct Brighton regional open race
194 21:46 Emily Struble 10 Okemos 2-Oct Grand Ledge at Okemos CAAC Blue dual
195 21:46 Danielle Hebert 12 Williamston 22-Sep Jackson Invitational
196 21:47 Hanna Angst 9 Laingsburg 13-Oct Greater Lansing Championships
197 21:47 Shea Donahue 11 Haslett 29-Sep Haslett Invitational Division 1-2 race
198 21:47 Tori Humphrey 12 Alma 13-Oct Greater Lansing Championships
199 21:48 Tucker Alchin 10 Williamston 27-Oct Division 2 regional at Jackson
200 21:48 Maddi Booth 12 East Lansing 11-Oct East Lansing JV Invitational
201 21:49 Zoe Feighner 10 Leslie 6-Oct Portage Invitational Division 3 race
202 21:49 Kelsey Spitzley 12 Portland 22-Sep GR Catholic Cougar/Falcon Invitational
203 21:49 Kelsey Spencer 12 Eaton Rapids 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Eaton Rapids
204 21:50 Samantha Morrison 10 Eaton Rapids 20-Oct CAAC Gold Jamboree #3 at Eaton Rapids
205 21:50 Bridget Voisin 11 St. Johns 13-Oct Greater Lansing Championships
206 21:51 Aubrey Alvesteffer 9 Portland 22-Sep GR Catholic Cougar/Falcon Invitational
207 21:51 Samantha Hahn 11 Perry 13-Oct Greater Lansing Championships
208 21:51 Marisa Hilts 11 Bath 17-Oct CMAC Jamboree #3 at Laingsburg
209 21:52 Alex Eibler 9 Stockbridge 3-Nov MHSAA Division 3 state final at MIS
210 21:52 Jordan Stephens 10 Ionia 6-Oct Portage Invitational Division 2 race
211 21:54 Jenna Thelen 11 Pewamo-Westphalia 17-Oct CMAC Jamboree #3 at Laingsburg
212 21:54 Nicole Jackson 12 Perry 9-Oct Perry, Burton Bendle at Goodrich
213 21:55 Emily Garner 10 Laingsburg 27-Oct Division 3 regional at Carson City
214 21:55 Megan Christoson 12 Fowlerville 18-Sep CAAC Red Jamboree #1 at Owosso
215 21:55 Heather Buja 12 Howell 29-Sep Haslett Invitational JV race
216 21:56 Bethany Gurnee 9 St. Louis 19-Oct Alma College Scottie Classic
217 21:56 Courtney Laudick 11 Grand Ledge 11-Oct East Lansing JV Invitational
218 21:56 Mykena Witgen 10 Pewamo-Westphalia 17-Oct CMAC Jamboree #3 at Laingsburg
219 21:57 Abby Manning 11 Charlotte 15-Sep Battle Creek Lakeview Invitational
NOTE: To make additions or corrections, e-mail Dick Hoekstra at dickh@playmakers.com
Schools included:
Alma Haslett Okemos
Ashley Holt Olivet
Bath Howell Ovid-Elsie
Capital Homeschool Ionia Owosso
Carson City-Crystal Ithaca Perry
Charlotte Laingsburg Pewamo-Westphalia
Corunna Lakewood Portland
Dansville Lansing Catholic Portland St. Patrick
DeWitt Lansing Christian Potterville
East Lansing Lansing Eastern Saranac
East Lansing Summit Christian Lansing Everett St. Johns
Eaton Rapids Lansing Sexton St. Louis
Fowler Leslie Stockbridge
Fowlerville Maple Valley Waverly
Fulton-Middleton Mason Webberville
Grand Ledge Morrice Williamston
NOTE: There were 23 more female runners who broke 22 minutes in 2012 than any previous year!
Boys fastest times totals from 2003-12 were 126, 124, 132, 108, 157, 160, 144, 157, 155 and 159.
Girls fastest times totals from 2003-12 were 129, 125, 148, 137, 169, 191, 172, 196, 188 and 219.