BWL Hometown Power 5k

5K Run/Walk

Age Group Results

August 10, 2013


Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brittney Rusco                                          125   24       23        22:23.0      7:13/M

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mark List                                               190   21        1        15:47.6      5:05/M

Female Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kate Burns-Jager                                        106   42       32        23:14.0      7:30/M

Male Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chadwick Phillips                                        75   42        7        19:06.6      6:10/M

Female Grand Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jayne Hoxie                                             183   51       36        23:39.6      7:38/M

Male Grand Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jaime Hartges                                           210   51       12        20:54.7      6:45/M

Female 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Allie Mayes                                              42   10      117        30:34.1      9:52/M
       2    Kiera Smith                                              62    9      118        30:53.6      9:58/M
       3    Selah Clinger                                           172   9       129        31:49.2     10:16/M
       4    Sara Louden                                             219   10      193        49:35.3     16:00/M

Male 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Noah Griffith                                           188   10       30        23:06.0      7:27/M
       2    Brendan Leffler                                          83   10       45        24:44.2      7:59/M
       3    Joseph Bowman                                            15    8       80        27:46.8      8:57/M
       4    Timothy Kransberger                                     115   10       84        28:02.2      9:03/M
       5    Matthew Stafford                                        211   9        85        28:02.8      9:03/M
       6    Ben Mayes                                                43    8      128        31:48.4     10:15/M
       7    Nicholas Hogan                                          131    8      136        32:46.3     10:34/M
       8    Caleb Leffler                                           180   6       165        40:36.0     13:06/M

Male 11 to 12

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Colton Flynn                                             87   12       41        24:26.5      7:53/M
       2    Ryan Bowman                                              14   11       61        26:35.3      8:35/M
       3    Gabe Mayes                                               41   12       78        27:38.7      8:55/M
       4    Josh Leffler                                            181   12      174        41:55.6     13:31/M
       5    Robbie Nixon                                             99   11      182        42:53.9     13:50/M

Female 13 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Abrianna Bowman                                          13   14       66        26:53.8      8:40/M
       2    Hope Hernandez                                          134   13       83        28:01.6      9:02/M
       3    Julia Chapman                                            16   14      115        30:23.5      9:48/M
       4    Moriah Clinger                                          170   14      131        31:55.3     10:18/M
       5    Lance Delaney                                            18   14      181        42:53.0     13:50/M
       6    Daytona Bishop                                            9   14      191        45:05.5     14:33/M

Male 13 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Noah Heckenlively                                        73   13       13        21:00.2      6:46/M
       2    Seth Nixon                                              100   13       51        25:36.1      8:15/M
       3    Nick Flower                                              23   13      101        29:10.3      9:25/M
       4    Alex Flower                                              24   13      103        29:12.1      9:25/M
       5    Thomas Durham                                            19   14      126        31:31.7     10:10/M
       6    Colin Smith                                              63   14      137        33:01.1     10:39/M
       7    Caleb Norris                                             51   14      149        34:54.4     11:15/M
       8    Dakota Flintz                                            20   13      201        55:09.0     17:47/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brooke Squires                                          192   17       67        27:01.9      8:43/M
       2    Ashley Holcomb                                           33   15      156        38:03.2     12:16/M
       3    Logan Turner                                             67   16      157        38:03.9     12:16/M
       4    Renee Kelley                                             36   15      169        41:12.7     13:17/M
       5    Marina Hall                                              28   15      198        54:47.1     17:40/M
       6    Jessica Hatt                                             30   16      199        54:49.2     17:41/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Elliot Kadrofske                                        164   15        4        18:45.2      6:03/M
       2    Jona Kappei                                              81   16       16        21:28.2      6:55/M
       3    Gavin Jager                                             107   15       24        22:26.3      7:14/M
       4    Jordan Mulder                                            50   16      124        31:25.8     10:08/M
       5    Joseph Foreback Marcera                                  26   15      148        34:53.3     11:15/M
       6    Trevor Villanueva                                        68   16      183        43:01.0     13:53/M

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brett De Bear                                            76   21       57        26:28.0      8:32/M
       2    Joanna Helmker                                          112   21       68        27:07.9      8:45/M
       3    Leah Hickey                                              89   23       73        27:20.9      8:49/M
       4    Ashleigh Subu                                           126   23      109        29:44.7      9:35/M
       5    Angela Zeiger                                            77   22      113        29:55.1      9:39/M
       6    Stephanie Hart                                           29   22      143        33:49.3     10:55/M
       7    Brittany Tovar                                          151   24      150        35:33.2     11:28/M
       8    Jennifer Pielack                                        104   22      158        38:12.2     12:19/M
       9    Jillian Dankert                                          17   22      200        54:59.7     17:44/M

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eric Spitz                                               92   22        2        16:25.1      5:18/M
       2    Skyler Dutkiewicz                                       154   20        3        17:24.2      5:37/M
       3    Jacob Jurss                                              90   24        8        19:16.8      6:13/M
       4    Luke Clinger                                            169   20       20        21:52.6      7:03/M
       5    Ben Owen                                                 52   24       74        27:21.4      8:49/M
       6    Blake Cooper                                            162   24      185        43:08.9     13:55/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Diana Cook                                              159   28       47        25:02.8      8:05/M
       2    Megan Carnaghi                                          102   26       53        25:59.2      8:23/M
       3    Katherine Subu                                          128   25       77        27:31.4      8:53/M
       4    Yolanda Rivera                                          116   26       89        28:41.5      9:15/M
       5    Vanessa Lake                                            221   28       90        28:46.0      9:17/M
       6    Kristina Duffy                                          120   28      122        31:13.5     10:04/M
       7    Megan Vivian                                            447   29      142        33:22.8     10:46/M
       8    Ciara Velasquez                                         163   27      184        43:08.2     13:55/M
       9    Erin Symonds                                             96   27      196        50:16.2     16:13/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matthew Reece                                           132   26        5        18:54.8      6:06/M
       2    Neil Mori                                               138   27       11        20:53.7      6:44/M
       3    Robert Cross                                            200   28       14        21:17.2      6:52/M
       4    Joel Spitz                                               93   26       22        22:13.8      7:10/M
       5    Jason Beam                                                4   29       42        24:28.0      7:54/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Megan Merrill                                           194   32       44        24:38.2      7:57/M
       2    Jennifer Bishop                                           8   34       92        28:51.0      9:18/M
       3    Krystal Dunlap                                           98   30       94        28:56.2      9:20/M
       4    Amber Smith                                             204   33       95        28:57.3      9:20/M
       5    Wendy Smith                                             205   33       96        28:58.1      9:21/M
       6    Lisa Cross                                              203   31      108        29:43.9      9:35/M
       7    Heather Booher                                          122   33      134        32:33.5     10:30/M
       8    Tamara Bowman                                            12   34      138        33:02.1     10:39/M
       9    Amber Whiting                                           105   30      153        37:15.9     12:01/M
      10    Taylor Heins                                            185   31      162        39:37.0     12:47/M
      11    Denise Ngubeni                                          119   34      172        41:46.5     13:28/M
      12    Amy Harris                                               74   31      188        43:29.1     14:02/M
      13    Jennifer Middlin                                        216   33      197        52:18.6     16:52/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Donald Achey                                            209   34        6        18:55.6      6:06/M
       2    Justin Bowman                                            11   33       17        21:45.5      7:01/M
       3    Art Brown                                               121   33       38        23:56.0      7:43/M
       4    Kenneth Shay                                             60   32       39        24:04.0      7:46/M
       5    Arnulfo MacIas                                          217   31       63        26:39.8      8:36/M
       6    Marc Martineau                                          167   31       64        26:42.3      8:37/M
       7    Ryan Whitney                                             70   33       72        27:20.1      8:49/M
       8    Brandon Cook                                            158   30       88        28:12.1      9:06/M
       9    Gamaliel Poplar                                          84   34       98        29:03.9      9:22/M
      10    Luke Hayward                                            448   30      141        33:21.9     10:45/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Josanna Sutka                                           103   36       54        26:10.0      8:26/M
       2    Michele Fedorowicz                                      212   39       79        27:40.2      8:55/M
       3    Rhonda Fleming                                           91   35      110        29:46.1      9:36/M
       4    Karen Adragna                                           137   39      112        29:50.9      9:37/M
       5    Kimberle Midgley                                         49   38      140        33:16.6     10:44/M
       6    Erin Londo                                              141   35      145        34:32.8     11:08/M
       7    Angela Sees                                              59   36      151        36:15.1     11:42/M
       8    Abby Meyer                                               47   37      155        37:54.6     12:14/M
       9    Darcy Bavery                                             71   36      173        41:47.3     13:29/M
      10    Erin Antaya                                             143   39      176        42:10.3     13:36/M
      11    Jennifer Adams                                          144   37      192        45:53.5     14:48/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jason Griffith                                          189   39        9        19:56.6      6:26/M
       2    Gary Holbrook                                            72   36       18        21:46.4      7:01/M
       3    Donat Ratell II                                         130   37       29        22:45.7      7:20/M
       4    Stuart Rankin                                           135   35       50        25:32.5      8:14/M
       5    Cowboy Steel                                            218   37       55        26:14.9      8:28/M
       6    Andrew Midgley                                           48   38       65        26:49.3      8:39/M
       7    Douglas Adams                                           136   38       81        27:57.2      9:01/M
       8    Chris Bishop                                              7   39       91        28:50.2      9:18/M
       9    Mike Peters                                             124   37      102        29:11.3      9:25/M
      10    Steve Antaya                                            140   36      161        39:33.8     12:45/M
      11    Jonathan Green                                          152   37      164        40:00.3     12:54/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cheri Laverty                                            38   41       59        26:33.0      8:34/M
       2    Joy Wagner                                               69   42       82        28:00.4      9:02/M
       3    Laura Kenney-Miesner                                    149   42       97        29:02.8      9:22/M
       4    Tamilyn Nixon                                           101   41      107        29:40.5      9:34/M
       5    Mayuri Hogan                                            146   42      123        31:24.3     10:08/M
       6    Tamiko Rothorn                                           57   40      171        41:25.7     13:22/M
       7    Tricia Zverina                                          178   40      178        42:42.6     13:46/M
       8    Joan Desmarais                                          177   44      179        42:43.2     13:47/M
       9    Christine Fisk                                           79   40      190        44:25.1     14:20/M
      10    Cheryl Louden                                           220   42      194        49:36.4     16:00/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Miesner                                           150   42       10        20:28.8      6:36/M
       2    Jeremy Bodfish                                          195   40       15        21:24.1      6:54/M
       3    Roger Zverina                                           179   42       49        25:20.0      8:10/M
       4    Ian Williams                                             78   41       71        27:19.1      8:49/M
       5    Joel Flower                                              25   43       87        28:06.7      9:04/M
       6    Luc Desmarais                                           176   44       99        29:04.9      9:23/M
       7    Eric Mullen                                             111   41      105        29:25.3      9:29/M
       8    Brandon Devereaux                                       206   40      120        31:05.5     10:02/M
       9    Dale Leffler                                            182   42      175        41:56.8     13:32/M
      10    Darin Cooley                                            142   44      187        43:25.5     14:00/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary Hemenway                                            82   46       46        24:48.0      8:00/M
       2    Amy Willing                                              94   49       48        25:06.9      8:06/M
       3    Debbie Bellant                                            5   49       70        27:18.0      8:48/M
       4    Nicole Paxson                                            55   46       86        28:05.8      9:04/M
       5    Norma Donally                                           139   46      116        30:27.4      9:49/M
       6    Laura Medina                                             46   45      130        31:54.0     10:17/M
       7    Rosemary Anderson                                         2   48      154        37:41.2     12:09/M
       8    Linda Thrall                                            215   48      163        39:38.1     12:47/M
       9    Kim Metzer                                               85   45      166        40:54.8     13:12/M
      10    Molly Cooley                                            161   45      186        43:24.3     14:00/M
      11    Jennifer Flower                                          22   46      204        58:59.9     19:02/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christopher Merrill                                     114   47       25        22:30.5      7:15/M
       2    Frank Belknap                                           123   48       34        23:20.2      7:32/M
       3    Scott McCual                                            186   48       62        26:36.3      8:35/M
       4    Mike Hogan                                              147   46      135        32:45.4     10:34/M
       5    David Flower                                             21   49      205        59:09.2     19:05/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Susan Pifer                                             108   52       52        25:41.7      8:17/M
       2    Colleen Maylee                                           44   53       93        28:54.1      9:19/M
       3    Joellen Akin                                              1   51      119        30:54.6      9:58/M
       4    Laurie Smith                                             64   51      160        39:32.4     12:45/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mark Kadrofske                                          165   50       26        22:34.6      7:17/M
       2    Mark Bush                                               214   54       27        22:36.2      7:17/M
       3    Mark Thornton                                           127   53       31        23:12.9      7:29/M
       4    Steve Brennan                                           193   52       33        23:19.2      7:31/M
       5    Buddy Love                                              198   52       43        24:29.6      7:54/M
       6    Marvin Helmker                                          113   54       58        26:31.9      8:33/M
       7    Dale Bridgford                                           80   50       60        26:34.0      8:34/M
       8    Chris Brunk                                             109   53      106        29:37.8      9:33/M
       9    Bryan Clinger                                           168   50      132        32:09.2     10:22/M
      10    Jeff Burnham                                            173   53      152        36:16.2     11:42/M
      11    Robert Selden                                            88   50      168        40:59.6     13:13/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maryann Baxter                                          133   56      127        31:45.6     10:15/M
       2    Brenda March                                            197   55      133        32:32.6     10:30/M
       3    Jane Martineau                                           40   55      146        34:42.1     11:12/M
       4    Margaret Bossenbery                                      86   59      167        40:59.0     13:13/M
       5    Michelle Hibbert                                         31   57      189        44:01.0     14:12/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John McCabe                                             191   58       19        21:47.2      7:02/M
       2    Scott Tice                                              213   58       28        22:37.4      7:18/M
       3    Bruce Devereax                                          199   59       37        23:41.5      7:38/M
       4    Gary Hanafee                                            207   58       69        27:10.9      8:46/M
       5    Phil Perkins                                            148   59       76        27:28.6      8:52/M
       6    Daryl Hibbert                                            32   55      100        29:05.7      9:23/M
       7    Allen Martineau                                          39   56      111        29:46.4      9:36/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sue Surateaux                                            65   63      121        31:07.3     10:02/M
       2    Sandy Hines                                             202   64      144        34:25.8     11:06/M
       3    Debbie Akright                                          117   60      177        42:26.2     13:41/M
       4    Sam Kanya                                               201   61      180        42:48.1     13:48/M
       5    Jean Gannon                                             175   60      203        58:46.4     18:57/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bob Shaffer                                             196   61       21        22:08.7      7:08/M
       2    Jim Windsand                                             95   63       35        23:38.2      7:37/M
       3    David Stierley                                          184   61       40        24:13.0      7:49/M
       4    Terry Gawel                                             187   63      104        29:19.4      9:27/M
       5    Doug Akright                                            118   64      139        33:11.8     10:42/M
       6    John Symonds                                             97   62      195        50:14.3     16:12/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sheri Flower                                            156   66      114        30:21.1      9:47/M
       2    Joann Bishop                                             10   66      202        56:22.4     18:11/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robert Skabic                                            61   66       56        26:24.3      8:31/M
       2    Gerald Blanchard                                        208   66      147        34:51.7     11:15/M
       3    Dave Thurston                                            66   65      170        41:18.8     13:19/M

Female 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rita Schafer                                             58   73      125        31:28.6     10:09/M
       2    Deanna Berry                                              6   70      159        39:25.0     12:43/M

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jack Carlton                                            166   71       75        27:23.9      8:50/M
       2    Joel Hutting                                             34   70      207      1:00:55.5     19:39/M
       3    Shier Maynard                                            45   72      208      1:00:57.3     19:40/M

Male 75 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    James Flower                                            155   75      206        59:10.4     19:05/M